Je to vlastně taková bizarní shoda náhod. Zatímco v roce 1974 šel do kin, později oscarový, katastrofický film Skleněné peklo, v němž zachvátil požár mrakodrap, českoslovenští hasiči se v témže roce také potýkali s vlastní verzí skleněného pekla, a to sice s požárem Veletržního paláce, od něhož letos uplyne již padesát let.
Vzplanutí Veletržního paláce patří bezesporu mezi nejhorší požáry, které Praha v minulosti zažila. Trvalo dlouhých šest dnů, než se podařilo dostat oheň pod kontrolu. Co stalo za vznikem této tragédie?
Bezpečnost práce jim nic neříkala
Vznik devastujícího požáru zapříčinila čistící bavlna potřísněna fermeží, kterou používali lakýrníci. Dle technické normy se měl tento materiál uložit do nádoby z plechu, jinak by mohl představovat značné požární riziko, což se přesně stalo. Fermež, nebo jinými slovy lněný olej, na povrchu zoxidoval a zahřál se do té míry, že se vznítil. Tomuto procesu se říká exotermická reakce - uvolňuje se při ní energie (obvykle ve formě tepla). Kromě požárů dochází k tomuto jevu rovněž při jadernému štěpení uranu anebo spalování vodíku na Slunci.
Nesprávné uskladnění materiálu nebylo ale tehdy jedinou chybou. V paláci nebyla instalována elektrická požární signalizace. A aby toho nebylo málo, v budově bylo mnohem více hořlavého materiálu (příčky, tlakové lahve, papír, nábytek a spousta dalších). Během následného vyšetřování vyšlo najevo, že na jeden metr čtvereční to bylo až 504 kilo hořlavého zatížení. Výtahové šachty, schodiště, centrální rozvody klimatizace i topení bez bezpečnostních záklopek - to vše zafungovalo jako obrovský komín.
Začátek požáru Veletržního paláce ve 21:33
Jako první si požáru všimla žena, která pracovala v objektu jako strážná. Kouř ucítila během provádění rutinní obchůzky. Šířil se ze čtvrtého patra. Nejdříve si myslela, že bude problém s elektrickým vedením, proto vyhledala elektrikáře. Když se pak spolu výtahem vrátili zpět, všimli si, že kouř vychází z místnosti pro údržbáře. Když vstoupili dovnitř, oheň se na ně doslova vyvalil.
Tři minuty po půl desáté večer byl požár nahlášen na hasičskou stanici. Už první vyslaná skupina záhy poznala, že se oheň šíří zcela nekontrolovatelně. Raději se dali na ústup a počkali na příjezd posil.
Dlouhá rekonstrukce
Plameny se snažili zkrotit hasiči z Prahy i Středočeského kraje. Lidé pobývající v šestém patře byli, díky speciální plošině, evakuováni. Přesto si požár vyžádal osm zraněných. Škoda se vyšplhala na závratných 220 milionů korun. Velikost požáru dokazuje i fakt, že se papíry z kanceláří paláce válely na zemi až v Karlíně, jenž je vzdálený tři kilometry. Rekonstrukce trvala až do devadesátých let.
Zdroje informací:
Deník.cz: Před 45 lety vyhořel Veletržní palác. Za požár mohla chyba lakýrníků
Irozhlas.cz: Před 40 lety vyhořel pražský Veletržní palác. Ohořelé papíry dolétly i kilometry daleko