Polovina zeměkoule bude do roku 2050 potřebovat brýle kvůli zírání na obrazovky

Až 49,8 % světové populace bude do roku 2050 potřebovat brýle.
Zdroj: MobilePhoneSpyingPrograms.com

Do roku 2050 bude polovina světová populace potřebovat brýle. Ukazuje to aktuální studie publikovaná v časopise Opthalmology a zprostředkovaná serverem The Telegraph. S krátkozrakostí způsobenou příliš častým zíráním do počítače nebo smartphonu se bude potýkat až 49,8 % lidí.

Barbara Lorenzová
Barbara Lorenzová 23. 02. 2016 10:14

V současné době má problémy s viděním 34 % obyvatel. Studie předpovídá, že v roce 2050 dosáhne tato cifra na 49,8 %. Očního lékaře tak bude muset navštívit 4,8 miliard lidí.

Důvodem zhoršení kvality zraku je dle publikovaných závěrů časté vysedávání před počítačem i kontrolování chytrého telefonu. A málo stráveného času venku.

„Má se široce za to, že [tyto změny] pohání faktory životního prostředí,“ řekli výzkumníci. „Změny životního stylu v zásadě vyplývají z kombinace méně stráveného času venku a zvýšených aktivit připomínajících práci.“ Těmi se rozumí činnosti, které vyžadují kontakt s obrazovkou.

Nejrizikovější skupinou jsou podle výzkumníků obyvatelé zemí s vysokými příjmy. Ti totiž před obrazovkami tráví nejvíce času. Zvlášť Severní Američané, Evropané a někteří Asiaté mají větší pravděpodobnost, že budou krátkozrací, než zbytek světa.

Počítače, které zrak nezkazí

Zda ale zářící displeje a obrazovky skutečně narušují zrak, nelze stoprocentně potvrdit. Již dříve se této problematice věnovali výzkumníci z Ohio State University – a spojitost vyvrátili.

Dle jejich shrnutí zírání do počítače „nezpůsobuje krátkozrakost“, i když trvá hodiny. Studii vypracovávali po dvě dekády a závěry z loňského dubna neuváděly „žádnou spojitost“ mezi časem stráveným před obrazovkami a kvalitou zraku u 4 500 testovaných dětí.

Time.com

„Více než 100 let se mělo za to, že ,skoro práce‘ [myšlena jakákoliv aktivita, jež vyžaduje kontakt s obrazovkou] způsobuje myopii nebo je přinejmenším rizikovým faktorem ,“ řeka Karla Zadnik, děkanka College of Optometry na Ohio State University a hlavní autorka dubnové studie. „V tomto velkém souboru dat z etnicky reprezentativního vzorku dětí jsme nezjistili jakoukoliv spojitost.“

Studie se sice neshodly v tom, zda nám moderní technologie berou schopnost ostře vidět, podle obou však mají děti s častějším pobytem na čerstvém vzduchu menší pravděpodobnost, že budou krátkozraké. Co způsobuje onen ochranný efekt, se ale doposud nezjistilo.

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články