Sladký musí být život těch, které příroda obdařila vysokým IQ. Pokud jste si tohle někdy řekli, nikdo takový se nejspíš ve vaší blízkosti pravidelně nepohybuje. Pak byste totiž znali i stinné stránky kvalitně zvrásněných mozků. Tady jsou některé z nich, které shromáždil server Tech Insider z diskuzního fóra Quora.
1. Myslí namísto toho, aby cítili
Podle uživatele Marca Gedulda se inteligentním lidem neuleví, když vyjádří emoci. Nejspíš proto, že ji nedokážou prožít. Umí o svých pocitech mluvit, přesně je vystihnout, ale tím je ze sebe nedostanou. Emoce se jich drží zuby nehty.
Z vědeckého hlediska nelze tento jev přesně specifikovat, ale nějaké studie nabízí poměrně zajímavá vodítka. Podle nich se super chytří lidé nespoléhají na emoce při řešení problémů.
2. Čeká se od nich, že pojedou na plný plyn vždy a všude
Výše jejich IQ se roznesla po okolí. A nyní cítí se jako ve svěrací kazajce. Doléhající tlak je nutí k nejlepším výkonům – nechtějí selhat. „Kvůli tomu jsou velmi opatrní, co se týče neúspěchu, že si někdy nemůžou dovolit riskovat, protože se bojí toho, co by se mohlo stát v případě prohry,“ napsala Saurabh Mehta.
Podle článku na serveru Psychology Today jsou nejchytřejší děti vystavované tlaku ze strany rodičů, které mají strach z jejich neúspěchu ještě daleko větší.
3. Nezvládají pracovní morálku
Jakmile si dítě uvědomí svou inteligenci, je to už jen krůček k zaujetí laxního postoje k náročné práci. To proto, že se rychle skamarádí s teorií, že chytří lidé se zkrátka nemusí pro peníze nadřít. Často jim pak chybí sebedisciplína – jeden z klíčových předpokladů pro úspěch.
4. Ztrácejí přátele vinou svého pedantství
Když máte vysoké IQ, nemůžete jen tak přehlížet, pokud někdo vykládá v kuse blbosti. Máte sklony ho opravovat a neznáte míru. A tak ho pravděpodobně začnete prudit. To je obzvlášť nevýhodné, pokud je intelektuál na tyto věci přecitlivělý – nemusí to vydržet některá jeho přátelství.
5. O všem přemítají, až z toho šílí
Žádná věc nebo jev nemá jedinou příčinu ani následek. Mozek chytrého člověka připomíná ohromný korporát, jehož zaměstnanci pracují v rytmu 24/7. Inteligentní lidé rozebírají každou situaci do detailu.
A stejné je to v momentě rozhodování – všechny možnosti doslova zrentgenují. Mnohdy si tak ani nevyberou. Tento problém nejchytřejších lidí světa podložila rozsáhlá studie z roku 2015, ze které plyne, že verbální inteligence souvisí se znepokojením a přemítáním.
6. Vědí, že nic neví
„Inteligence je prokletí, když… čím víc víte, tím silnější máte pocit, že toho moc nevíte,“ vystihl tento problém skvěle uživatel Mike Farkans. Nahrál tím studii Justina Krugera a Davida Dunninga, která tvrdí, že čím méně inteligentní člověk je, tím větší sklony k nadhodnocování svých kognitivních schopností má. A naopak.
Zdroj: Tech Insider