Původní horor Nosferatu: O děsivém představiteli hraběte Orloka se říkalo, že je skutečný upír

Původní horor Nosferatu: O děsivém představiteli hraběte Orloka se říkalo, že je skutečný upír
Zdroj: Mary Evans, AF Archive, Richter, Cinetext/Profimedia

O tom, že v kinech nyní běží klasický horor Nosferatu ve zpracování režiséra Roberta Eggerse s Billem Skarsgårdem a Lily-Rose Depp, ví asi všichni fanoušci tajemného hraběte Orloka. Jaké ale byly reakce na jeho předchozího představitele, herce Maxe Schrecka? A proč tento film nemohla rozdýchat manželka Brama Stokera, autora legendárního románu Drákula?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 11. 01. 2025 16:00

Hrabě Orlok, který se poprvé objevil v německém němém filmu Nosferatu z roku 1922, vyvolal četné spory, týkající se jeho podobnosti s Drákulou. Kromě toho se začaly šířit zvěsti, že jeho představitel Max Schreck je skutečný upír.

Jak vznikl původní horor Nosferatu

V roce 1897 vydal Bram Stoker svůj ikonický román Drákula, pojednávající o upírovi žijícím v Transylvánii, který se pokouší přestěhovat do Anglie. Za tímto účelem si pozve na hrad právníka Jonathana Harkera, aby transakci dotáhl do konce. Mezitím se seznámí s jeho snoubenkou Minou, jejíž portrét u sebe Harker nosí. Na tu pak, po příjezdu do Británie, upře svou pozornost.

Z knihy se stal obrovský hit. Není proto divu, že v roce 1921 vznikl na její motivy první upírský film. Natočit se ho rozhodla společnost Prana Film a jeho producent Albin Grau ho nazval Nosferatu. Věřil, že tímto slovem Rumuni označují upíry. Během první světové války se totiž setkal s jedním vesničanem, který mu vyprávěl o tom, jak se měl údajně setkat s nemrtvým. A právě ono slovo při tom použil. Nevyhnul se mu ani Bram Stoker, přestože není jasné, odkud termín nosferatu pochází.

Když pak filmaři kontaktovali nakladatelství, které vydalo německý překlad Drákuly, zapomněli přitom na autorovu manželku, tou dobou již vdovu Florence, aby si u ní zajistili práva k sepsáni scénáře. A to se jim vymstilo. Sice udělali v příběhu několik zásadních změn (vynechali Abrahama Van Helsinga, vsadili na jiný konec a podstatně děsivější postavu, než byl původní Drákula), stejně ale jejich dílo silně připomínalo původní linku.

Hrabě Orlok děsil svým realistickým provedením

Pozdější filmová zpracování Drákuly pak vždy měla uhlazenou formu. Kupříkladu Bela Lugosi, který ztvárnil populárního upíra ve filmu z roku 1931, byl typem zdvořilého muže s uhlazenými tmavými vlasy. Působil sice chladně a měl pronikavý pohled, na rozdíl od Maxe Schrecka ale tolik neděsil. Ten se na place objevil s propadlýma očima, ostrými drápy, shrbenými zády, hubeným tělem, holou hlavou a špičatýma ušima. S trochou nadsázky by mu byl v současné době důstojným soupeřem jedině Montgomery Burns z animovaného seriálu Simpsonovi.

A nezapomeňme také na to, že na rozdíl od Drákuly vrhal Orlok stín, jež byl stejně děsivý jako on. A zatímco se Stokerův upír dokáže pohybovat i ve dne, Orlok by do pár sekund skonal. A tak se i stane, když mu těsně před úsvitem nastaví manželka realitního makléře Thomase Huttera (ekvivalent Harkera) krk, aby ho k sobě nalákala. Schreckovo herecké umění bylo v tomto filmu tak přesvědčivé a zároveň strašidelné, že lidé začali spekulovat, zda není doopravdy upírem. Navíc chybělo málo a nic z toho nemusel nikdo nikdy vidět.

Soudní spor kvůli autorským právům

Horor Nosferatu měl premiéru 4. března 1922 v Berlíně. Produkce utratila za jeho propagaci ještě víc peněz než za samotnou výrobu, takže studio záhy zkrachovalo. Na plakátech se sice uvádělo, že jde o volnou adaptaci románu Brama Stokera, ale i tak bylo zapotřebí získat práva, což Prana Film neudělal. Vdova Florence se proto rozhodla studio zažalovat.

Po třech letech tahanic soudce rozhodl, že všechny kopie filmu musí být zničeny. A tak se i stalo. Ovšem jen v Německu. Co se odeslalo do USA, to tam také zůstalo, a do 60. let, kdy vypršela autorská práva, tajně promítalo. V té době byl již hrabě Orlok ikonou hororů a zůstal jí dodnes.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Nosferatu
Allthatsinteresting.com: How The Terrifying Count Orlok Helped Transform The Modern Vampire Myth

Jak jíst v padesáti, abyste si jídlo užívaly a nepřibíraly: Rady oblíbených gurmánek Dity a Karolíny

Jak jíst v padesáti, abyste si jídlo užívaly a nepřibíraly: Rady oblíbených gurmánek Dity a Karolíny

Související články

Další články