William Heirens se stal veřejně známým 1. prosince 1945, kdy brutálně zavraždil dvaatřicetiletou Frances Brown v hotelu Pine Grove v Chicagu. V krku měla zabodnutý nůž na chleba. To ale nebylo vše. Na zdi byl ještě napsán její rtěnkou vzkaz: "Proboha, chyťte mě, než zabiju další. Nedokážu se ovládat."
Zanedlouho po první vraždě došlo na severu Chicaga k dalším dvěma, které byly velmi rychle připsány "rtěnkovému vrahovi". Nakonec policie dopadla teprve sedmnáctiletého Williama Heirense, který putoval, po odsouzení za všechny tři vraždy, do vězení, kde strávil pětašedesát let. Proč ale někteří lidé stále věří, že šlo o nevinného člověka?
Mladý zloděj i vynikající student v jedné osobě
William Heirens se narodil v Evanstonu ve státě Illinois, a to v předvečer vypuknutí Velké hospodářské krize v roce 1928. Vyrůstal tak v chudobě a napjaté atmosféře, kdy jeho rodiče netušili, co přinese další den. Aby unikl neustálým hádkám, začal se toulat po ulicích, kde hledal nějakou úlevu od neustálého stresu.
Způsob úniku od všedního života objevil ve dvanácti letech, když při práci v obchodě jednomu zákazníkovi naúčtoval o dolar méně. Aby to dorovnal, ukradl ho jinde. Tento drobný přestupek v něm zažehl touhu po větších částkách, k nimž přibyly i osobní věci. Jeho sbírku tvořily fotoaparáty, šejkry na koktejly, zbraně, kapesníky i spodní prádlo. To ho nakonec dostalo do problémů. Ve třinácti letech ho zavřeli za vloupání do sklepa jednoho domu. Skončil tak v nápravném zařízení v Indianě. Moc mu tam nepomohli. Vrátil se ke starému způsobu života. Druhý pokus o nápravu proběhl v soukromém ústavu v Illinois.
To také nebyla žádná sláva, tedy co se týče změny chování, jako student ale vynikal. A to tak, že se v šestnácti kvalifikoval na kurzy na chicagské univerzitě pro zvláště nadané. Prý doufal, že se jednou stane elektroinženýrem. Na vysoké se také zapojoval do mimoškolních aktivit. Miloval tanec a šachy. A jelikož byl pohledný a oblíbený, neměl také nouzi o přítelkyně. "Obyčejný" život ale žil velmi krátkou dobu.
Rtěnkový vrah terorizuje sever Chicaga
Ačkoli vražda Frances Brown patřila, díky velké medializaci, mezi nejznámější vraždy Williama Heirense, ve skutečnosti byla v pořadí druhá. Té první se dopustil o šest měsíců dříve. Nikdo tomu ale nevěnoval pozornost. Šlo o třiačtyřicetiletou Josephine Ross, která zemřela v důsledku mnohočetných ran v oblasti krku. V ruce svírala pár vytržených tmavých vlasů. Jinak se v domě nenašly žádné jiné stopy. Kdyby se tehdy vrah stáhl, pravděpodobně by ho policisté nikdy nenašli. Ani při druhé vraždě se nenašly dostatečné důkazy. Jen do očí bijící vzkaz napsaný ženinou rtěnkou.
Třetí obětí rtěnkového vraha se stala šestiletá Suzanne. Když ji její otec James Degnan nenašel ráno 7. ledna 1946 v posteli, okamžitě kontaktoval policii. Vyšetřovatelé brzy našli v jejím pokoji zmačkaný dopis požadující výkupné ve výši 20 000 dolarů. Jenomže to byla obyčejná lest, jak zdržet policii. Ještě téhož dne byla nalezena v nedaleké kanalizační nádrži Suzannina hlava. Zbytek těla byl objeven ve stokách. Proběhly stovky výslechů i několik zatčení. Vše ale skončilo ve slepé uličce. A tlak médií a společnosti byl každým dnem silnější...
Podezřelý William Heirens
Na konci června chtěl vzít William svou přítelkyni na rande. K tomu ale potřeboval peníze. Prý si chtěl nejprve nechat proplatit dluhopis ve výši jednoho tisíce dolarů. Jelikož šlo, na tehdejší dobu, o velkou částku, vzal si revolver. Když ale dorazil na poštu, zjistil, že je zavřená. Nenapadlo ho tak nic jiného než se projít k činžovním domům v bohaté čtvrti a jeden z nich vykrást. Shodou okolností to byl bývalý byt otce Suzanne. Než ale stačil cokoli vzít, současný nájemník na něho zavolal strážníky. Ti ho po honičce zahnali do kouta. A nyní se verze toho, co se stalo, rozcházejí. William tvrdil, že stříleli první policisté, ti zase, že první vypálil on. Ať to bylo jakkoli, celou situaci zachránil policista v civilu, který na místo doběhl v plavkách. Ten Heirensovi roztříštil o hlavu těžký květináč, čímž ho uvedl do bezvědomí.
Zatímco Williamovi v nemocničním křídle věznice Cook County sešívali hlavu, kriminalisté bez povolení prohledali jeho pokoj na univerzitě, dům jeho rodičů a skříňku, kterou měl zřízenou na nádraží. Tam objevili důkazy o jeho krádežích. A když mu sejmuli otisky prstů, zjistili, že se shodují s těmi na žádosti o výkupné. A právě tato "skutečnost" bude v budoucnu zpochybňována.
William Heirens was an American criminal who became infamous as the "Lipstick Killer" for a series of murders in Chicago during the 1940s.
A 🧵#history #weirdhistory #morbid #WeirdAF #lipstick #USA #Halloween pic.twitter.com/c6ig0U6I6S
— Rare History Stories (@RareHistory_) October 31, 2024
Kruté mučení Williama Heirense
William Heirens was an American criminal who became infamous as the "Lipstick Killer" for a series of murders in Chicago during the 1940s.
— Rare History Stories (@RareHistory_) October 31, 2024
A 🧵#history #weirdhistory #morbid #WeirdAF #lipstick #USA #Halloween pic.twitter.com/c6ig0U6I6S
Úřady byly odhodlány dokázat, že rtěnkovým vrahem je skutečně Heirens. Byl tak podroben mučivému výslechu, který měl skončit jeho přiznáním. Během rekonvalescence mu odepírali jídlo a spánek. Nesměli k němu rodiče ani právník. Jednou mu dokonce zdravotní sestra polila genitálie éterem. Jindy ho zase policista opakovaně udeřil do břicha. Celou dobu byl připoutaný k lůžku. Zasypávali ho také detaily ze Suzanniny vraždy. Přesto se nepřiznal.
Po pěti dnech mučení nechal lékař Williamovi provést lumbální punkci bez anestetik. Jindy mu bylo injekčně vpraveno "sérum pravdy". Bez jeho souhlasu či souhlasu jeho rodičů. To ho dostalo do deliria. Mezi stavy bezvědomí a nesnesitelné bolesti začal konečně mumlat útržky přiznání. Vraždy spáchalo jeho alter ego jménem George. V novinách se tak mohli lidé dočíst, že má rozdvojenou osobnost jako Jekyll a Hyde. Všichni byli přesvědčeni o jeho vině, aniž by proběhl soud.
Přitom první pochybení se ukázalo při oněch otiscích na výkupném. Ty se měly shodovat ve dvanácti bodech, bylo jich ale jen devět. V pozdějších letech se také zjistilo, že nápis na stěně nemohl napsat William. Měl jiný rukopis. Nicméně po sedmnácti dnech od svého zatčení souhlasil s dohodou o vině, aby se vyhnul smrti na elektrickém křesle. Zemřel ve věku 83 let. Za mřížemi tak strávil dlouhých 65 let. Do poslední chvíle věřil, že se prokáže jeho nevina. Bohužel se nedočkal. Bude tak někdy spravedlnosti učiněno zadost po jeho smrti?
Zdroje informací:
Wikipedia.org: William Heirens
Allthatsinteresting.com: The Story Of William Heirens, The Alleged Lipstick Killer Convicted Of Murdering Three Victims In 1940s Chicago