Šest zapomenutých Číňanů z Titanicu: Stateční muži čelili pomluvám, rasismu i nucené emigraci

Šest zapomenutých Číňanů z Titanicu: Stateční muži čelili pomluvám, rasismu i nucené emigraci
Zdroj: Wikimedia Commons, Charles Dixon, Public domain
Titanic byl největší a nejluxusnější lodí své doby. Dokázal pojmout až 2600 cestujících.K dispozici byly restaurace, kavárny i dobře vybavená posilovna.Nikdo netušil, že to může skončit katastrofou. Titanic měl být nepotopitelný. Kdyby ale posádka věnovala pozornost varování radisty parníku Californian před ledovci, možná by vše dopadlo jinak. Ledovec, který se nacházel poblíž místa ztroskotání Titanicu. Na něm se našla červená barva - důkaz, že se o něj v nedávné době otřela nějaká loď.+ 9 fotek+ 10 fotek

Když se 10. dubna roku 1912 vydal na svou panenskou plavbu britský zaoceánský parník Titanic, nikoho by nenapadlo, že o čtyři dny později skončí vše obrovskou katastrofou. Tisíce lidí se nečekaně ocitly v mrazivých vodách. Pouze jeden ze záchranných člunů, kterým se podařilo uniknout z potápějícího se kolosu, se tehdy vrátil, aby hledal možné další přeživší...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 10. 04. 2025 11:00

Jedním z těchto přeživších byl mladý Číňan, který se držel nad vodou díky plovoucím dveřím. Jmenoval se Fang Lang. Spolu s ním bylo na lodi ještě dalších pět jeho krajanů. Všem se podařilo zachránit život, jenže tím jejich trápení zdaleka neskončilo.

Šest čínských námořníků mířilo do Karibiku

Přeživší muži z Titanicu byli identifikováni jako Lee Bing, Fang Lang, Chang Chip, Ah Lam, Chung Foo a Ling Hee. Měli to být námořníci mířící do Karibiku za prací. Jejich jména byla na seznamu cestujících a také se objevila v několika novinových článcích popisujících potopení Titanicu. V jejich případě však redaktoři neoslavovali záchranu, nýbrž je hanobili. Na počátku dvacátého století byly na Západě zrovna v kurzu protičínské nálady.

Kupříkladu list The Brooklyn Daily Eagle je označil za „stvůry, které do záchranných člunů vskočily hned při prvním náznaku potíží“. Tam se měli schovat na dno, což, jak zjistili tvůrci dokumentu The Six, kteří postavili přesnou repliku záchranné lodě, není vůbec možné, aniž by si jich nikdo nevšiml. Dalším hlásaným nesmyslem bylo, že se převlékli za ženy, aby měli při evakuaci přednost. Byly to pouhé výmysly, které z nich udělaly obětní beránky. Podle historika Tima Maltina měl Fang Lang, muž, který se držel plovoucích dveří, ještě předtím sám pomáhat se záchranou cestujících.

Co se s nimi stalo?

Šestici Číňanů nebylo umožněno zůstat v USA, místo toho je poslali na Kubu. Zhruba po dvou letech se přesunuli do Anglie, kde zrovna panoval nedostatek námořníků. Většina z nich musela narukovat do války. Jako první zemřel Chang Chip na zápal plic. Pohřbili ho v neoznačeném hrobě v Londýně. Nikdy se z oné osudné noci, kdy Titanic narazil do ledovce, zdravotně nevzpamatoval.

Zbylá pětice pobyla v Británii až do roku 1920, dokud nezačala zemi trápit poválečná recese a protiimigrantské nálady. Ti z nich, kteří se oženili a měli děti, museli, bez jakéhokoli předchozího upozornění, Británii opustit a své blízké nechat za sebou. Ah Lam byl deportován do Hongkongu, Lii Hee zase nastoupil na parník mířící do Kalkaty v Indii. Lee Bing emigroval do Kanady, zatímco Fang Lang se po letech plavby mezi Británií a Hongkongem stal občanem země, která ho kdysi odmítla - Ameriky.

Syn přeživšího z Titanicu neměl o útrapách otce tušení

Tom, syn Fanga Langa, se narodil ve Wisconsinu téměř půl století po potopení Titanicu. Po celá desetiletí nevěděl nic o tom, co jeho otec na lodi prožil. Že přežil slavné ztroskotání, se Tom dozvěděl až od jiného člena rodiny, a to až poté, co jeho otec v roce 1985 ve věku 90 let zemřel. Možné důvody, proč to před ním tajil, mohly být spojeny s traumatem a stigmaty.

Ostatně i sám Tom byl svědkem mnoha incidentů s rasistickým podtextem, kterým musel jeho otec čelit. To mu zřejmě připomínalo zážitky z Titanicu. Raději tak o všem mlčel. Nechtěl být zase nařčený z toho, že si něco vymýšlí. Naštěstí se, díky usilovné práci dokumentaristů, podařilo dokázat pravý opak.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Titanic
Bbc.com: Titanic - Searching for the missing Chinese Survivors

Na dobové fotografie z Titanicu se můžete podívat v galerii.

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Související články

Další články