Někdy se stane, že na určité datum připadá velmi smutné výročí. Pro Annu Halman znamenal 21. říjen roku 2006 konec jejího mladého života. To, co se jí stalo před zraky celé třídy, by položilo i ty nejsilnější jedince.
Smrt Anny odstartovala jeden z největších novodobých skandálů polského školství. Jeho rozsah byl tak obrovský, že se o něho začali zajímat novináři z celé střední a východní Evropy. Tématem byla sexuální a kybernetická šikana.
Anna Halman: Velmi stydlivá dívka
Annino rozhodnutí skoncovat se svým životem se odvíjelo od toho, že byla velmi stydlivá. Její matka tušila, že se ve škole stalo něco hrozného, ale když se na to své dcery zeptala, ta jen odvětila, že si s tím poradí. Za několik hodin poté se oběsila. Bez jakéhokoli dopisu na rozloučenou.
Policisté tak museli začít své vyšetřování od úplného začátku. Dlouho ale pátrat nemuseli. Stopa je zavedla do Anniny třídy. Během jedné vyučovací hodiny musela učitelka někam odejít. Byla pryč celkem dvacet minut. Za tu dobu byla Anna, před zraky spolužáků, napadena čtyřmi chlapci. Ti z ní strhali oblečení, začali ji osahávat a simulovali pohlavní styk.
Prosila je, aby ji nechali. Schovala se před nimi i pod lavici, odkud ji vytáhli. Se slzami v očích hledala pomoc u spolužáků. Nikdo se jí nezastal. Až na pár dívek. Ty ale nikdo neposlouchal. Vše bylo natočeno na mobilní telefon s výhrůžkou, že se video umístí na internet. Anna nakonec utekla domů. Večer se jedné kamarádce svěřila, že se do školy nevrátí, to se raději zabije. Další den, 21. října 2006 se oběsila na švihadle.
Parta kluků měla Annu terorizovat již delší dobu, když s jedním z nich odmítla chodit. Postupem času pociťovala v jejich přítomnosti panickou hrůzu. Byla ale příliš uzavřená do sebe, aby něco řekla. Její kamarádky to tak udělaly za ni a napsaly o celé situaci do knihy stížností. Vedení školy se ale tím vůbec nezabývalo.
Znaky znásilnění
Annina pohřbu se zúčastnilo asi tisíc osob. V tento den byl také, z rozhodnutí ministra školství Romana Giertycha, vyhlášen na školách den smutku. Poté se upřela pozornost úřadů na viníky dívčiny sebevraždy. Nejprve je však potřeba předeslat, že se jich nepochopitelně, včetně Anniny rodiny, skoro všichni zastávali. Mávli nad tím rukou. Prý šlo o obyčejnou klukovinu, a kdyby byla Anna "normální", nikdy by si kvůli tomu život nevzala.
Soud ale na to nahlížel jinak. Chlapce poslal na tři měsíce do nápravného zařízení. Po návratu měli být pak stíháni dále. S takovým postupem se později ztotožnili i Annini příbuzní. Náhodou totiž dostali možnost vidět onu nahrávku. Už to v jejich očích nebyla klukovina, ale veřejné ponížení bez jakýchkoli zábran. Tentýž závěr potvrdili i psychologové. Její spolužáci sice sexuální styk jen předstírali, ale kromě toho, že nedošlo k fyzické penetraci, to splňovalo veškeré atributy znásilnění. A navíc před zraky lidí, které každý den vídala ve škole.
Obrovský skandál v polském školství
Annina smrt vyvolala obrovský zájem médií. Byl to skandál obřích rozměrů a totální selhání polského školství. Zároveň ukazoval na jistý druh sexismu, který tehdy panoval ve společnosti. Našla se spousta lidí, kteří požadovali pro chlapce absolutní beztrestnost. Prý to byly jenom dětské hry. A že kluci prostě takoví jsou a na dívkách je, aby se s tím vyrovnaly.
Naštěstí to ale mělo i pozitivní dopad. Konečně se začalo otevřeně hovořit o kyberšikaně. Ta patří mezi nejčastěji používané způsoby šikany. Annin případ je zároveň využíván k poukazování na příliš liberální podmínky ve školách. Dle Giertychova návrhu by pomohlo zavedení uniforem, omezení koedukace chlapců a dívek a zákaz mobilních telefonů. Měly by takové změny šanci na úspěch?
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Anna Halman
E-bezpečí.cz: Anna Halman