Bez zázvoru se v moderní domácnosti neobejdeme. Přísahaly na něj i báby kořenářky, které dobře věděly proč. Oddenek, nebo chcete-li kořen, této kouzelné byliny má tolik skvělých účinků na náš organismus, že nám na jejich vypočítání ani jeden článek nestačí.
Zázvor neodmyslitelně patří k podzimu a zimě. Připravujeme z něj například posilující čaj, který je v chřipkovém počasí doslova k nezaplacení. Avšak ne všechno je tak jednoznačné, jak by se na první pohled mohlo zdát. Užívání a konzumace zázvoru má svoje specifika, není to všelék a rozhodně není pro každého.
Skvěle chutná
Zázvor ve své kuchyni používají především asijské národy. Najdeme jej například v kuchyni indické, japonské i čínské. U nás jej konzumujeme především v podobě čaje a limonády, postupně ale proniká i do masitých receptů.
Účinně léčí
Nejenom gingerol, ale i další látky v zázvoru obsažené fungují jako stimulant a podporují tvorbu trávicích šťáv. Proto se doporučuje konzumovat čerstvý zázvor při nevolnosti, nadýmání nebo pálení žáhy. Dokáže vyřešit i nevolnosti spojené s cestováním.
Nepředávkujte se
Jak vidíte, zázvor je věc skvělá, je však třeba dbát na způsob, jakým jej užíváte. Doporučená denní dávka čerstvého zázvoru je totiž jen 4 g. Proto obzvlášť při déletrvajících obtížích máme tendenci se jím předávkovat. A tehdy látky, které stimulují zažívací trakt, mohou způsobit i negativní efekty. Na to, že jste to s léčbou přehnali, vás upozorní průjem, opětovné pálení žáhy či plynatost.
Vyhýbat se zázvoru odborníci doporučují i nastávajícím maminkám, které by jím snad chtěly odstranit ranní nevolnosti. Stejně tak by si jej měly odpustit v období posledních týdnů těhotenství, kdy podle některých studií může mít zázvor souvislost s předčasným porodem.
Zázvorový čaj
Posilující a lahodný čaj z čerstvého kořene zázvoru si připravíte poměrně snadno a za pár minut. Postaví vás na nohy, i když s vámi lomcuje podzimní chřipka.
Potřebujete: Kousek čerstvého zázvoru, tři kolečka citronu, lžičku medu.
Postup: Oloupejte kousek zázvoru (na jeden šálek doporučujeme asi 2 cm podle tloušťky kořene) a nakrájejte ho na plátky zhruba 2 mm silné. Zázvor můžete také nastrouhat. Zalijte horkou vodou a nechte zhruba pět minut louhovat. Potom všechen zázvor vyjměte nebo čaj slijte, aby neměl tolik palčivou chuť. Přidejte citron a med a ihned ještě teplé vypijte.
Chuť čaje můžete vylepšit přidáním několika hřebíčků, kouskem celé skořice nebo hvězdičkou badyánu.