Léto je nejen skvělou příležitostí, jak prožít nečekaná dobrodružství, ale také skrývá mnohá úskalí. Roste počet úrazů ze sportu a volnočasových aktivit, tonutí a také úrazů z tepla a sluníčka. Co si počít v případě, že narazíme na bezvládně ležícího člověka, který evidentně potřebuje pomoc, radí ve svém novém pořadu Prokopni to lékař Prokop Seif a záchranář Prokop Voleník.
Během letních prázdin můžete na webu Lifee.cz sledovat seriál o poskytování první pomoci. Dva zdravotníci Prokopové a nově i moderátoři pořadu Prokopni to! se v prvním díle věnují univerzální první pomoci člověku, který leží za horkého dne bezvládně na slunci. Návod je vskutku jednoduchý.
Vyhodnocení nebezpečí
"Důležité je nejprve vyhodnotit nebezpečí. Nebezpečí pro mě, nebezpečí pro pacienta, abychom se nedostali do nějakých větších trablů," zdůrazňuje Prokop Seif, lékař Anesteziologicko-resuscitačního oddělení Nemocnice Most. "Nejdříve se rozhlédněte. Podívejte se, co se asi stalo, kolik je tam lidí, kolik je vás jako zachránců," přibližuje Seif první kroky při setkání s člověkem ve viditelných nesnázích.
Kontrola krvácení
Důležité je zkontrolovat, zda vám hrozí, že byste se od pacienta mohli něčím nakazit. Rizikové v tomto směru jsou zejména krev a jiné tělní tekutiny. "Pokud vám situace přijde bezpečná, můžete k pacientovi přistoupit," ozřejmuje Prokop Seif další krok. Následně je důležité zjistit, jak je na tom pacient s vědomím.
Zjištění stavu vědomí a dýchání
"Stačí ho oslovit. Pokud reaguje a odpovídá, je při vědomí, a pokud s vámi mluví, tak i dýchá. Tím máme zajištěno, že v danou chvíli nepotřebuje KPR (kardiopulmonální resuscitace, tedy to klasické 'oživování' prostřednictvím nepřímé masáže srdce a dýchání z úst do úst - pozn. red.) a můžete řešit, co dál s takovým pacientem, který byl dlouho na slunci, asi je dehydratovaný a přehřátý," pokračuje lékař. Kdyby byl pacient v bezvědomí a nedýchal, museli bychom poskytnout KRP, která bude námětem jednoho z dalších dílů pořadu Prokopni to.
Už telefonát na 155 je poskytnutí první pomoci
Pokud první pomoc nemůžete poskytnout nebo se cítíte v ohrožení, je důležité zavolat na 155. "Už jen zavolání je totiž poskytnutí první pomoci," uzavírá Prokop Voleník, záchranář a tiskový mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje.
Pořad Prokopni to vznikl pod záštitou Krajské zdravotní, a.s. a Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje. „Cílem pořadu je prokopnout nejen pochopitelné obavy a strachy, které zcela přirozeně všichni v souvislosti s vlastním zdravím nebo se zdravím svých blízkých máme. Chceme prokopnout ale i jistou možná až nevědomost, která v souvislosti například s poskytováním první pomoci panuje, " říká k novému projektu Jana Mrákotová, tisková mluvčí a vedoucí Tiskového a komunikačního oddělení Krajské zdravotní, a.s.