Sundown towns: Obávaná místa, kde se i dnes stále nesmí po setmění zdržovat Afroameričané

Sundown towns: Obávaná místa, kde se i dnes stále nesmí po setmění zdržovat Afroameričané
Zdroj: Pixabay

Po většinu dvacátého století tisíce amerických měst zakazovaly černochům pobyt na svém území po setmění. Těmto společenstvím se tak začalo říkat "sundown towns". Kdo toto nařízení porušil, čekalo na něho zatčení nebo kruté bití. V nejhorším případě to pak byla vražda.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 07. 2024 16:00

Ačkoli počátky sundown towns sahají do koloniální éry, pravý rozmach je čekal od roku 1890. Obyvatelé tolerovali u sebe osoby s tmavou pletí, jen pokud u nich pracovaly. Večer je ale nikdo už nechtěl vidět. Přestože od té doby čas značně pokročil, někteří lidé tvrdí, že sundown towns ještě stále existují.

Počátky sundown towns

Jeden z prvních záznamů vážící se k Sundown Towns pochází z koloniální éry. V roce 1759 se v New Hampshire oficiálně zakázalo zdržovat se v městě po setmění třem skupinkám lidí - indiánům, černochům a mulatům, kteří byli v postavení otroků nebo sluhů. Prý hrozilo narušení klidu a bezpečí ostatních obyvatel. Pokud bude takový člověk nalezen po západu slunce mimo rodinu, kde slouží či venku, aniž by mu to nakázal jeho pán a vlastník, stihne ho trest.

Tato ustanovení, častokrát zveřejňována v novinách, byla úřady vynucována násilím. Málokdo proti tomu protestoval. Otroci byli jejich majetek, jimž by se neměla dávat příležitost k útěku. Po občanské válce a zrušení otroctví se na Afroameričany vymyslel další "bič". Tentokrát se mu říkal "éra Jima Crowa". Opět se jim upírala spousta práv. A sundown towns se dále rozrůstala.

Během brutálního Rudého léta v roce 1919 ozbrojený dav v Kentucky shromáždil asi tři sta černochů, včetně žen a dětí, které vehnal do železničních vozů směřujících do jiných měst. Spousta Afroameričanů se ale raději přestěhovala dobrovolně, než aby se vystavovala možnému násilí. Do roku 1970 opustilo Jih okolo šesti milionů lídí, jenž putovali na sever, středozápad a západ Ameriky. Jenomže i tam se setkávali s rasismem. A tak několik z nich cestovalo autem po celých Spojených státech v naději, že najdou k životu lepší místo.

Jak se sundown towns rožšířila po celém USA

Jednou z nejvíce mylných představ je, že pouze Jih byl rasistický, když patřil ke Konfederaci. Severu sice vládla Unie, ale ani tam to nebylo dokonalé. Jih byl jen v tomhle otevřenější. Třeba v Alixu (neregistrovaná komunita v Arkansasu) měli svého času ceduli, na níž bylo napsáno: "Negře, nedovol, aby ti v Alixu nad hlavou zapadlo slunce." V Meně, jenž je od Alixu vzdálené dvě hodiny, jsme se zase mohli dočíst: "Chladná léta, mírné zimy, žádné vánice, žádní černoši." Ale jak již bylo řečeno, i na Severu to nebylo nijak růžové. I zde nesměli černoši přebývat po setmění. Trestem bylo brutální násilí.

V Duluthu v Minnesotě unesl dav z vězení tři černošské cirkusové umělce a pověsil je na telefonním sloupu. V Illinois zase po útěku černocha z vězení zapálili lidé všechny domy Afroameričanů, aby je donutili odejít.

Současnost

Marco Williams v roce 2020 popsal svůj nepříliš příjemný zážitek na odpočívadle v Kentucky. Pokladní obchodu mu řekl, že by tady po setmění neměl raději být. Místní žena, jenž stála opodál, mu prý věnovala takový pohled, že neváhal ani minutu a raději odešel.

Podobné zážitky mají Afroameričané žijící v bývalých sundown towns. Na denním, nebo spíše večerním pořádku, tam jsou divné pohledy, nepřátelství a šuškání. Bude tento hloupý zvyk někdy vymýcen?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Sundown town
Allthatsinteresting.com: Inside The Little -Known History Of America's Sundown Towns-Which Banned Black People After Dark

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Andrea Verešová zažila obtěžování i šikanu kvůli vzhledu: V Paříži mi chtěli operativně prodloužit nohy

Související články

Další články