Tajemná Zosia: Osmnáctiletou dívku pohřbili se srpem na krku a visacími zámky na nohou, po letech odhalila svou tvář

Tajemná Zosia: Osmnáctiletou dívku pohřbili se srpem na krku a visacími zámky na nohou, po letech odhalila svou tvář
Zdroj: Pixabay

Polská "upírka" z Toruně, kterou vědci pojmenovali Zosia, získala konečně po několika stovkách let svoji tvář. Kdo byla mladá žena, jež zemřela před 350 lety, a proč objev jejích tělesných pozůstatků vyvolal tak velkou senzaci?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 29. 11. 2024 16:00

Psal se 30. srpen roku 2022 a výzkumný tým pod vedením profesora Dariusze Polińského z Univerzity Mikuláše Koperníka učinil v Pieni (u Toruně) mimořádný objev, který zaujal i zahraniční vědce. Záhada pohřbu mladé dívky vyústila v mezinárodní výzkum, jenž skončil 3D rekonstrukcí jejího obličeje.

Tajemná dívka pocházela z bohaté rodiny

Kostra osmnáctileté dívky, nalezena v hrobě ze sedmnáctého století, upoutala pozornost vědců zejména způsobem, jakým byla uložena do hrobu. Na krku měla srp a na palci u nohy zavěšené visací zámky.

"Srp a visací zámek mají symbolický význam odvozený od lidové víry. Pokrývka hlavy vyrobená z hedvábí a protkaná stříbrem či zlatem zase dokazuje vysoké postavení této mladé ženy," prozradila zástupkyně výzkumného týmu, Magdalena Zagrodzka. Visací zámek je symbolem uzavření určité etapy v lidském životě. Zároveň ale značí uvěznění a zotročení. Zesnulé to tak mělo zabránit v tom, aby vstala z hrobu. Srp, jehož čepel mířila na krk, byl další pojistkou zabraňující návratu z posmrtného života.

Zajímavý byl ale také dívčin "outfit". Luxusní ošacení napovídá, že pocházela z bohaté rodiny. Dokonce ležela na polštáři. Problém je ale neoznačení hrobu a absence jakýchkoli dokumentů. V současné době tak nelze zjistit, o koho přesně šlo.

Rekonstrukce obličeje odhalila krásu, kosti zase nemoc

Anonymita mladé dívky a jedinečný způsob pohřbu vyvolaly zvědavost také u zahraničních vědců. Jedním z nich byl švédský archeolog a sochař Oscar Nilsson, jehož specializací byly rekonstrukce obličejů. Pokusil se tak vytvořit pravděpodobnou podobiznu domnělé upírky. Vyšla mu z toho sympatická teenagerka s modrýma očima. Tedy žádné nebezpečné monstrum. Proč tedy bylo tolik cavyků okolo jejího pohřbu?

Na tuto otázku dokázala odpovědět doktorka Heather Edgar z univerzity v Novém Mexiku. Po prohlídce kostí zjistila, že trpěla deformovanou hrudní kostí. Tento stav pravděpodobně nevyvolal jen chronické bolesti, ale také ovlivnil i její zdraví. Takové případy vyvolávaly v sedmnáctém století u lidí strach. Takto nemocní lidé byli často spojováni s vampýrismem a čarodějnictvím. Důkazem toho jsou objevy podobných hrobů.

Nekropole pro zavržené jedince

Nekropoli u Toruně se říkalo hřbitov zavržených lidí. Kromě hrobu Zosi tam bylo objeveno dalších sto míst, kde odpočívali věčným spánkem lidé, které společnost zapudila. Třicet z nich vykazují upírská protiopatření. Ale stejně jako u Zosi, i všichni další jsou zahalení rouškou tajemství. Nikde nelze dohledat žádný registr. To napovídá tomu, že mohlo jít o jedince, kteří zemřeli na následky nějaké epidemie, nebo se věnovali ve svém životě činnostem, které byly obecně považovány za nedůstojné.

Pohlaví a věk zemřelých jsou různé. Vědci objevili hroby dětí i starých lidí. Nechybí ani těhotné ženy. Ty byly zasypány kameny. I zde není znám důvod takového počínání. Hřbitov tak zatím vyvolává spíše jen otázky. V jeho prostorách tak probíhá další výzkum a testy. Byl o něm také natočen dokument Field of Vampires, který vyrobila společnost PBS a jenž je dostupný, například, na streamovací službě Prime Video.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Vampire
Ciekawostkihistoryczne.pl: Wampirzyca Zosia spod Torunia

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Bára Basiková o komplikovaném vztahu s matkou: Odpustila jsem jí až u rakve

Související články

Další články