
Sebevraždy jsou v Americe významným a stále rostoucím problémem. V roce 2022 si vzalo život téměř 50 000 Američanů. Pokusů o sebevraždu bylo v témže roce 1,5 milionu. V současnosti je tento způsob smrti ve Spojených Státech na jedenáctém místě. Proti tomuto znepokojivému trendu se v roce 1999 rozhodl bojovat Steve Fugate. A nutno dodat, že osobitým stylem.
Dvaapadesátiletému Stevovi se v životě zrovna moc nedařilo: Bylo mu přes padesát, manželství bylo v troskách a podnikání šlo od desíti k pěti. A aby toho nebylo málo, šestadvacetiletý syn Stevie byl odsouzen za řízení pod vlivem alkoholu. Rozhodl se tak, že je čas na změnu. Ač nebyl žádný zarytý turista, vydal se po stezce Appalachian Trail, která prochází čtrnácti státy a pokrývá více než tři tisíce kilometrů odlehlého a často hornatého terénu.
Steve Fugate a jeho motto: Miluj život
Steve Fugate se na tuto cestu vydal proto, že chtěl, aby syn převzal na chvíli vedení jeho firmy a přišel tak na jiné myšlenky. Za jízdu v podnapilém stavu měl absolvovat veřejně prospěšné práce, což v něm vyvolávalo zděšení a deprese. Steve tak doufal, že až se vrátí, syn bude duševně v pohodě a že se nechá přemluvit, aby absolvoval stejnou cestu jako on. Jenomže osud tomu chtěl jinak. Jeho syn bohužel spáchal sebevraždu.
Pro Stevea to byl neskutečný šok. Vzpamatoval se z toho až po osmi měsících, kdy se rozhodl stezku dokončit (po smrti syna cestu přerušil a vrátil se domů). Když během svého putování na někoho narazil, začal s ním hovořit o depresi a její tragických následcích. Jeho motto znělo:„Chci napravit zlomené srdce, dokud ještě bije.“ Vyrobil si také transparent s nápisem Miluj život. A kde se dalo, šířil poselství, že život stojí za to žít, ať už je jakýkoli.
Jeho podnik zatím řídila dcera Shelly, které však byla diagnostikována roztroušená skleróza. Situace se bohužel znovu opakovala. V roce 2005 dostal Steve zprávu, že se předávkovala léky. Steve věřil, že to byla nehoda. Měla čtyřletou dceru, kterou by určitě dobrovolně neopustila. Smrt obou dětí v něm vyvolala změnu. Ukončil veškeré podnikání a celý svůj další život zasvětil putování.
Steveova terapie chůzí
Steve na své cestě sice vyhledal odbornou pomoc, ale nikdo mu nepomohl se s jeho smutkem vyrovnat, zafungovala až chůze, samota a možnost přemýšlení a sebereflexe. Díky tomu také dospěl k nápadu založit „pojízdnou“ neziskovou organizaci, do které přijímal dary od lidí, které potkal. Ty pak předával charitativním spolkům.
Kromě toho působil jako terapeut. Když někomu zemřel člen rodiny, neváhal poskytnout podporu. On sám nebyl nijak náročný. K životu potřeboval jen místo na spaní, přístup k vodě a elektřině, aby nabil svůj počítač. Založil vlastní web a profil na Facebooku, kde měl až pět tisíc sledujících.
Steve Fugate ušel přes 70 tisíc kilometrů
V roce 2014 měl Fugate za sebou neuvěřitelných více než dvaatřicet tisíc kilometrů. Ameriku přešel celkem šestkrát. Prošoupal několik párů bot a uvažoval o tom, že si pořídí auto. Začaly mu otékat nohy. V roce 2021 stále chodil, to už měl za sebou přes dvaasedmdesát tisíc kilometrů. Kvůli pokročilému věku volil menší trasy, vždy byl ochotný šířit mezi lidmi dobro a optimismus. Zemřel v loňském roce 2024.
Zdroje informací:
Korduroy.tv: Trail Therapy: The 34,000 Mile Journey Of Steve Fugate
Historicflix.com: Walking Across America 9 Times, Steve Fugate's Incredible Story of Hope