Těžké životní zkoušky Jana Přeučila: Tatínek strávil 15 let v komunistickém žaláři, maminka se utrápila

Těžké životní zkoušky Jana Přeučila: Tatínek strávil 15 let v komunistickém žaláři, maminka se utrápila
Zdroj: se souhlasem Paměť národa
Maminka Jana Přeučila, Růžena.Tatínek Jana Přeučila, František.Jan Přeučil (4 roky).Jan Přeučil (6 let).+ 7 fotek+ 8 fotek

Jan Přeučil si s rodinou za minulého režimu "užil" své. Dodnes má v živé paměti, jak s maminkou seděli před rádiem a poslouchali, zda bude jeho otec odsouzen k trestu smrti, nebo vyvázne s doživotím. A lehce se mu nevzpomíná ani na to, jak ho donutili vstoupit do strany, což považuje za své největší selhání.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 05. 04. 2025 11:00

Jan Přeučil (17. února 1937) je divadelní a filmový herec, vysokoškolský pedagog a specialista na výuku rétoriky. Během své kariéry získal přezdívku „Džony Sprej“, a to kvůli velkému počtu hygienických předmětů a parfémů, které měl rozložené na líčícím stolku ve své divadelní šatně.

Tatínek Jana Přeučila založil nakladatelství

Tatínek Jana Přeučila, František, byl členem Československé strany národně socialistické a poslancem Národního shromáždění, kde působil v letech 1945-48. Mezi jeho přátele patřil i Jan Masaryk. Spolu se svou přítelkyní Eliškou Hruškovou založil nakladatelství Pamir. Vydané knihy pak rozvážel vlastním autem po různých městech. Po profesní stránce se mu tak dařilo skutečně dobře. S blížícím se únorem roku 1948 byl ale Janův tatínek jako na trní. Jakmile se komunisté dostali k moci, nakladatelství Pamir zestátnili. František se tak musel náhle stát „pouhým“ redaktorem. Vydržel to do podzimu následujícího roku, pak musel urgentně, alespoň na pár dní, odjet na venkov, aby si vyčistil hlavu.

Jenomže, když se vrátil, čekalo ho nemilé překvapení. Dne 10. října 1949 se o půl páté ráno u jejich dveří rozezněl zvonek. Do bytu vešlo pět mužů a otci okamžitě nasadili pouta, pak se jali vše prohledávat. Nakonec odnesli pár tiskovin a psací stroj. Vše trvalo asi půl hodiny. Alespoň mu dovolili se rozloučit. Vzal do rukou Janovu hlavu, dal mu pusu a řekl, že nyní je doma jediný muž, tak ať se o holky (sestru a maminku) postará. Poté s muži odešel.

Maminka Jana Přeučila se utrápila

Určitou dobu nikdo z rodiny Přeučilových nevěděl, co se s Františkem děje. Pak se ale objevila zpráva, že se připravuje soudní proces s osobami, které údajně chtěly rozpoutat další světovou válku. A jméno Janova tatínka bylo mezi nimi. Pak věci nabraly rychlý spád. Jeho mamince Růženě přišel z národního výboru dopis, že se musí do čtyřiadvaceti hodin vystěhovat z bytu. Novým domovem se jim stal domek v Rusové u Kadaně. Jenomže to byla ruina bez oken, vody a topení. Tam nemohli žít. Naštěstí se jim podařilo na poslední chvíli získat malý pokoj s koupelnou v Braníku. Mohli zůstat v Praze, a to bylo hlavní. Později jim přišel balík s otcovými věcmi (odvlekli ho z domu v županu a pyžamu). „Pamatuji si, jak jsme pyžamo objímali a dávali mu pusinky, protože jsme v něm cítili tátu,“ zavzpomínal herec.

Proces s Františkem Přeučilem a dalšími obviněnými přenášel Československý rozhlas, nikdo tomu neunikl, muselo se to poslouchat prakticky povinně. Janova maminka se scházela se ženami dalších mužů, kteří byli, stejně jako František, odvlečeni od svých rodin, a doufala, že vyvázne bez trestu. Bohužel se mýlila. Miladu Horákovou a další tři obžalované poslal soud na popraviště, František Přeučil „vyvázl“ s doživotním trestem odnětí svobody. S rodinou mohl být v kontaktu jedině skrze dopisy a návštěvy. Janovu matku ale odloučení a celá situace strašně trápila, až z toho onemocněla. Zemřela v roce 1959. Jan Přeučil oznámil otci, že maminka zemřela, o prvním vánočním svátku, měl na to patnáct minut a žádné soukromí. Všude byli bachaři. Šlo o jednu z nejhorších chvil jeho života.

V roce 1963 se ale František Přeučil dostal ven na sedmiletou podmínku. „Přišel jsem tehdy na zkoušku o hodinu a půl později. A říkám: 'Kolegové, já se vám omlouvám, že na mě čekáte, je to trapné, ale mně se vrátil tatínek z kriminálu.' Oni se smáli. Říkali: 'Jo, jo, no dobře,'“ přiblížil onen důležitý den Jan Přeučil. „Byli tam renomovaní herci, Mirda Lipský, Pepík Bek, František Filipovský. Ptali se, jak dlouho byl táta zavřený, jestli rok, nebo dva. Řekl jsem, že téměř patnáct let. Chvilku bylo úplné ticho. Když zkouška skončila, tak za mnou přišel Pepík Bek a řekl: 'Honzo, já jsem trošku blbě vtipkoval. Víš, mám známé doktory. Když bude táta cokoli potřebovat, řekni mi. Protože já ten jeho osud znám, on byl hrdina.'“

Vstup do strany jako životní chyba

Jan Přeučil vstoupil do KSČ v sedmdesátých letech, a jak vysvětlil, bylo to ze strachu. Se svou ženou Štěpánkou Haničincovou se obával, že kdyby odmítl, nebudou moci hrát. O něco později nastal další problém. Jejich dcera Alexandra se zamilovala do Jiřího Chmela, který podepsal Chartu 77. Pro její maminku to ale znamenal konec vystupování v televizi. A také rozdělení rodiny. Alexandra a Jiří využili možnost legálního vystěhování do Rakouska, odešli tam i se svými dvěma malými dětmi. Prarodiče se mohli s vnoučaty vídat jen dvakrát do roka ve Vídni a na třítýdenní dovolené u moře v bývalé Jugoslávii.

Ani po sametové revoluci ale nemohl Jan Přeučil říct, že bylo vše konečně růžové. Jeho otec v roce 1996 uhořel ve svém malém domku, který si pořídil v Černošicích. Janova žena Štěpánka Haničincová se sice mohla vrátit do televize, léta prožitého stresu jí to ale již neumožnila. Zemřela v roce 1999. Osudnou se jí stala kombinace léků a alkoholu.

Na Jana Přeučila se můžete podívat ve filmu Konec semestru, dnes v 16:30 na ČT1.

Na fotky z dětství a mládí Jana Přeučila se můžete podívat v naší galerii.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Jan Přeučil
Paměťnároda.cz: Jan Přeučil

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Létající Čestmír po 42 letech: Lukáš Bech nám prozradil, co ho dnes živí

Související články

Další články