Theda Bara byla první herečkou stříbrného plátna, o které se říkalo, že je žena "vamp". Bylo potřeba tak u ní držet image záhadné a nepřístupné osoby. Jednoduše přišla "odnikud", stala se z ní hvězda, a pak zase jednoho dne zmizela. Kým byla tato femme fatale? A znali bychom vůbec její jméno, kdyby se jí v životě nepřihodila jedna tragická věc?
Filmová studia tvrdila, že se Theda Bara narodila v Egyptě a vyrostla ve Francii (exotika a šarm). Pak se prý stala hvězdou Hollywoodu. Pravda byla ale trošku jiná.
Aura okultismu
Novináři měli z Thedy někdy oči navrch hlavy. Ráda se totiž prezentovala jako milovnice okultismu. Její domov byl tak dle toho patřičně vyzdobený. Šlo o součást tajemné image, která jí zajišťovala dostatečný zástup fanoušků, díky němuž se mohla vyhřívat na piedestalu slávy. Kdyby se totiž dozvěděli, jak to s ní skutečně je, většina z nich by asi zůstala v šoku.
Celá šaráda s exotikou byl jeden velký výmysl. Narodila se jako Theodosia Burr Goodman ve starém a dobrém Cincinnati v Ohiu v roce 1885. Byla tedy Američankou skrz naskrz. Jejím manželem se stal režisér Charles Brabin, který byl tak trochu smolař. Poté, co pod jeho dozorem umřelo několik herců na natáčení filmu Ben-Hur: A Tale of the Christ, dostal padáka.
Temný cejch ji ale neodradil od toho, aby s ním žila. Později se ale projevila Brabinova žárlivost. Zakázal jí nadále hrát Kleopatru, která ji hodně proslavila. Potíž byla v tom, že tam měla na sobě kostým, který prakticky nic nezahaloval. Nakonec přistoupila na jeho požadavek a stala se paní domu a hostitelkou různých party na plný úvazek.
Veřejnost ji neměla ráda
Na jednu stranu se dívali na její filmy, na druhou ji nesnášeli, když si vyšla někam ven. Tím, že tak přesvědčivě hrála roli ženy vampa, mysleli si lidé, že je taková i v soukromí. Odmítali ji tak třeba obsloužit v restauraci. Ona sama prohlásila, že se za své role omlouvat nebude a bude v nich pokračovat tak dlouho, dokud budou lidé hřešit, což znamenalo navěky.
Ve skutečnosti se ale za jejími charaktery ukrýval hlubší smysl. Typ lehkomyslných žen (podpořen výrazným líčením, velkými náušnicemi a zlatou cigaretovou špičkou), které vždy potká krutý osud, měl být především morální lekcí pro filmové diváky, aby se takovému chování raději vyhnuli.
Bizarní řešení krátkozrakosti
Dalším hereččiným tajemstvím bylo, že byla silně krátkozraká, brýle však v továrně na sny nebyly in. A tak si musela zapamatovat všechny značky na scéně, aby náhodou pak při natáčení neohrabaně neklopýtala jako slon v porcelánu.
Zničené filmy Thedy Bary
Málokdo měl takovou smůlu, jakou měla Theda Bara. V roce 1937 vypukl v trezoru filmové společnosti Fox požár, který zničil téměř všechny hereččiny snímky. Velmi ji to zasáhlo. Nad vodou ji držel jen fakt, že má v rukávu eso. Osobní sbírku kopií svých filmů. Když je však po delší době vytáhla z obalů, zjistila, že jsou znehodnocené. Zřejmě šlo o nekvalitní materiál.
Byla to velká ztráta. A aby toho nebylo málo, později dostala ještě další ránu – lékaři jí oznámili, že má rakovinu žaludku. Nyní tak již nebojovala o slávu nebo záchranu své práce, ale o holý život. Boj bohužel prohrála. Zemřela v dubnu roku 1955.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Theda Bara
Factinate.com: Seductive Facts About Theda Bara, Hollywood'S First "Vamp"