Tolkien a ženy jeho života: O maminku přišel ve 12 letech, za ženu si vzal o tři roky starší Edith, se kterou měl tři syny a jednu dceru

J.R.R. Tolkien
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Spisovatel Tolkien byl vskutku otcem moderního fantasy žánru. Sice nevymyslel draky, ale díky němu se stali "cool". Kde by bez jeho vlivu byl kupříkladu drak Drogon Daenerys Targaryen ze seriálu Hry o trůny. Přestože Tolkien sklízel jeden úspěch za druhým, v soukromí se mu příliš nedařilo.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 01. 09. 2023 11:00

John Ronald Reuel Tolkien byl anglický spisovatel, filolog a univerzitní profesor. Narodil se 3. ledna 1892 v Jihoafrické republice. Proslavil se jako autor Hobita a Pána prstenů. Byl rovněž skvělým jazykovědcem a znalcem staré angličtiny a severštiny. V roce 1972 obdržel od královny Alžběty II. Řád britského impéria.

Přišel o mamin

Ve třech letech se s maminkou přestěhovali do Anglie, mamince totiž nevyhovovalo africké podnebí. V roce 1904 byla Tolkienově mamince Mabel diagnostikována cukrovka. Ta, před vynalezením inzulinu, byla z velké částí smrtelnou nemocí. Zemřela v listopadu téhož roku. Johna a jeho bratra se poté ujal jejich otec Francis, který jim poskytl vše potřebné. Již v té době projevoval John Ronald Tolkien velké lingvistické nadání, hravě zvládal latinu a řečtinu, později se k tomu přidala finština. A aby toho nebylo málo, začal vymýšlet vlastní jazyky.

V takto poklidném duchu to vydrželo až do roku 1908, kdy se zakoukal do mladé dívky jménem Edith Bratt. Jemu bylo 16, jí 19. Začalo to přátelstvím, které se postupně prohlubovalo v něco většího. To se ale nelíbilo jeho otci. Zakázal se mu s ní vídat, dokud mu nebude 21 let. To platilo i pro dopisování. Poslechl ho, avšak v roce 1913 s ní kontakt znovu navázal.

Zákopová horečka a první psaní

Na rozdíl od svých vrstevníků Tolkien nijak nespěchal do války. Raději se věnoval vzdělávání na Oxfordu. Nakonec ale musel také narukovat. Zpočátku zůstal v Anglii, měl tak možnost se v roce 1916 s Edith oženit. Pak byl ale skutečně poslán do aktivní služby. Musel se zapojit do bojů na francouzské řece Sommě.

Po čtyřech měsících v zákopech dostal takzvanou "zákopovou horečku", což byla forma infekce podobná tyfu. V takových hygienických podmínkách to nebyl ojedinělý jev. Vrátil se tak domů, kde strávil měsíc v nemocnici. Do Vánoc se naštěstí zotavil natolik, že je mohl strávit se svou ženou v Great Haywood ve Staffordshire. V následujících letech se mu tato nemoc několikrát vrátila, ve výkonu služby tak pokračoval ve své vlasti. Tam také získal hodnost poručíka. Dne 16. listopadu 1917 se jim narodil první syn John Francis Reuel. Nakonec spolu měli děti čtyři.

V době zotavování začal pracovat na Knize ztracených příběhů...

Spočinul vedle své ženy

John Ronald Reuel Tolkien zemřel 2. září roku 1973 během dovolené v Bournemouthu na důsledky akutního zánětu žaludečního vředu. Po pohřbu spočinul vedle své ženy Edith, kterou přežil o dva roky, na hřbitově Wolvercote v severním Oxfordu. Dožil se 81 let.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: John Ronald Reuel Tolkien
Thetolkiensociety.org: Who was Tolkien?

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články