Tragická vlaková nehoda u Šakvic: Na Štědrý den tam zemřelo více než 100 lidí

Tragická vlaková nehoda u Šakvic: Na Štědrý den tam zemřelo více než 100 lidí
Zdroj: Wikimedia Commons, Ben Skála, CC BY-SA 3.0

Štědrý den má být sice plný radosti a sváteční nálady, někteří jedinci ho ale dokáží ostatním lidem zkazit. Třeba jako opilá posádka rychlíku, která se 24. prosince 1953 srazila u stanice Šakvice na trati Brno-Břeclav s osobním vlakem. Tato tragická nehoda si vyžádala více než sto obětí na životech.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 23. 12. 2023 16:00

Pro některé cestující byla tato událost nepříjemnou připomínkou prožitku, na který chtěli jistě velmi brzy zapomenout. Část jich totiž přežila již nehodu v Podivíně, při které zemřelo 34 lidí. Dokud později nedošlo k vlakovému neštěstí u Stéblové, patřily Šakvice k nejtragičtějším nehodám v československé historii.

Jak k nehodě u Šakvic došlo

Podle vyprávění očitého svědka, byl na Štědrý den osobní vlak, který měl namířeno z Brna do Břeclavi, tak plný lidí, že museli stát i v uličkách. Asi dvě stě metrů před Šakvicemi strojvedoucí zastavil a čekal na uvolnění koleje k nádraží. Někteří cestující však v tuto chvíli nabyli dojmu, že vlak stojí v cílové stanici a začali houfně vycházet na kolejiště.

Vtom do nich zezadu vrazil rychle jedoucí rychlík tažený parní lokomotivou. U osobního vlaku se po srážce převrátilo devět vagonů, u rychlíku to byly tři. Dle dostupných zdrojů mohlo být až 106 mrtvých a 102 zraněných. Jinde se uvádí o něco menší počet.

Zasáhnout musela také armáda

Vyšetřování nehody ukázalo, že si strojvedoucí s topičem a vlakvedoucím rychlíku notně před jízdou přihnuli červeného vína. Strojvedoucí pak během jízdy usnul, projel varovná návěstí a na úseku, kde byla maximální povolená rychlost 40 km/h prosvištěl devadesátkou. Za to si vysloužil pět let vězení. Topič vyfasoval čtyři roky natvrdo a vlakvedoucí tři.

Následující den musela na místě tragédie zasahovat také armáda. Lidé totiž začali mrtvé okrádat o různé cennosti. Do záchranných prací se zapojilo okolo třiceti lidí. Ty pak vyznamenal prezident Antonín Zápotocký.

Vzpomínky pamětnice

Nehoda u Šakvic se dotkla také paní Ludmily Šebestové ze Staroviček. Tehdy jí bylo osmnáct a nehodu přežila snad jen díky zázraku a štěstí. Seděla v osobním vlaku, do něhož narazil rychlík s opilou posádkou. Pro web idnes.cz se svěřila, že jí stále v hlavě zní houkání signalizačního zařízení, které v poslední chvíli stlačil strojvedoucí rychlíku. Vypnuli ho poté až za drahnou dobu.

Dodnes však nejsou všechny informace o neštěstí dostupné. Malá zmínka vyšla pouze v Černé kronice. V době tvrdého režimu se o tom prakticky nesmělo psát, natož pořizovat fotky či film. Spisy o celé záležitosti byly navíc klasifikovány jako tajné. Zveřejní se někdy?

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Železniční nehoda u Šakvic
Idnes.cz: Houkání vlaku ji děsí i 60 let od nehody. Na Štědrý den zemřelo 106 lidí

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články