Tomáše Baťu můžeme klidně nazvat prvním globalistou, který do celého světa nejen vyslal své zboží, ale i vlastní myšlenku a filozofii fungování podniku, práce a dokonce i života. Jaký tento český velikán byl a jak pracoval se svým životem i myšlenkami?
Základní linií filmu je hledání odpovědi na otázku, zda je kapitalismus v podobě, v jaké ho vybudoval Baťa, utopií, nebo reálnou možností.
Životní heslo
Když Baťa žil, řídil se vlastním životním heslem: „Pohyb je život a nehybnost je smrt.“ Jaké je to dnes? Nepotřebujeme zastavit? Kdo určuje tempo? Je to individuální zaměstnavatel, nebo je to systém, který se řítí a šíleně točí na plné obrátky, proti čemuž je jednotlivec bezmocný?
Sociální inženýrství
Projekty sociálního inženýrství byly koncem dvacátých let mimořádně populární. Města a země se radikálně překopávaly a přestavovaly. Totéž se dělo se společností. Komunisté, fašisté, nacionalisté, anarchisté postupně brutálně zasahovali do života lidí. Někde na okraji stojí i Baťův systém zaměstnanců coby malých výkonných kapitalistů.
Vizionář
Existují dnes vizionáři, jakým byl Tomáš Baťa, kteří chtějí vytvořit spravedlivou společnost, a zároveň jim na ní upřímně záleží? V dokumentu zjistíte, zda někdo kráčí v Baťových stopách a zda existuje utopismus s lidskou tváří.
NA SNÍMKY Z FILMU BAŤA, PRVNÍ GLOBALISTA SE PODÍVEJTE DO GALERIE:
TIP REDAKCE: NA FILM BAŤA, PRVNÍ GLOBALISTA SE MŮŽETE PODÍVAT VE 20:55 NA ČT2