Kvasit lze spoustu věcí, jen tuto metodu zatím mnoho lidí nezná a nepoužívá. Je to škoda, není nic lepšího než v podzimních dnech vytáhnout kvašené okurky a zelí k rodinnému obědu.
Kvašená zelenina
Kvašená zelenina prodělává fermentaci, což je proces, díky němuž získává svou výjimečnou chuť a své jedinečné výživové vlastnosti.
Nejzdravější kvašení
Probíhá v domácím přirozeném prostředí. Není to navíc nic náročného. Stačí si připravit zeleninu, sklenice s pevným víčkem a recept, podle kterého budete postupovat. Většinou se produkty zalijí slaným nálevem a odebere se jim přístup vzduchu.
Podzimní zpestření
Kvašení je skvělé právě na podzim, kdy končí sezona čerstvé zeleniny. Navíc pokud kvašené výrobky budete skladovat na temném a chladném místě, můžete se z nich těšit opravdu dlouho.
Vhodné produkty
Na kvašení se nejlépe hodí zelenina s vysokým obsahem jednoduchých cukrů, protože dobře reaguje s bakteriemi kyseliny mléčné. Ideální je květák, mrkev, cibule, česnek, rajčata, papriky, červená řepa, citrony, švestky a hrušky. Použité produkty vždy musí být zralé a čerstvé.
Kvašení a kosmetika
Kvašené produkty působí i jako kosmetické přípravky. Vyhlazují pokožku a posilují vlasy a nehty.
Dieta
Díky procesu fermentace ztrácejí produkty kalorie. Miska kysaného zelí má jen 12 kalorií.
Dubový list
Aby si kvašené okurky nebo rajčata zachovaly pevnost, je třeba k nim do sklenice přidat dubový nebo višňový list.