Květák je báječný příklad zeleniny, která se může jíst surová, ale také tepelně upravená. A vždy bude chutná. Díky vysokému obsahu vlákniny, minerálů a vitamínů je navíc květák nesmírně zdravý.
Květák, kterému se lidově říká také karfiol, má společné kořeny se zelím nebo kedlubnou. Všechny tyto druhy košťálové zeleniny totiž vznikly vyšlechtěním z divoké brukve zelené. Důvod, proč je květák bílý, spočívá v tom, že jeho listy blokují sluneční světlo. Tudíž se v neotevřených květech, které vlastně tvoří samotný květák, nemůže vyvinout barevný chlorofyl.
Květák proti rakovině
Květák je sice v supermarketech dostupný po celý rok, ale ten od místních pěstitelů seženete jen od května do listopadu. Jde o nízkokalorickou zeleninu, která díky vysokému obsahu vlákniny zasytí na dlouhou dobu. Obsahuje vitamíny C a K, hořčík, draslík a vápník.
Za hořkou chutí květáku jsou glukosinuláty, které jsou účinné proti bakteriím a podle nejnovějších výzkumů snižují riziko rakoviny plic nebo prostaty.
Zatímco některé druhy košťálové zeleniny můžou způsobovat zažívací potíže, květák je díky vysokému obsahu kyseliny citronové a kyseliny jablečné stravitelnějším a dobře jej snáší i lidé s citlivým trávením. Pozor by si měli dát snad jenom ti, kteří trpí dnou, neboť tato zelenina zvyšuje hladinu kyseliny močové.
Nejlepší recepty z květáku
Kulinářský web Toprecepty.cz nabízí desítky receptů, v nichž hraje hlavní roli květák. Mezi nejzajímavější tipy na jeho zpracování patří třeba koprovka, kdy květák nahradí mouku a polévku hezky zahustí. A dodá jí jemnou chuť. Postup je v podstatě klasický - na začátku se opéká kopr s květákem, pak je zalijeme vývarem a po změknutí všechno rozmixujeme. Dochutíme solí, cukrem a octem.
Na večerní mlsání lze podle webu Toprecepty.cz zkusit popkorn z květáku s uzenou paprikou. Budeme potřebovat tyto suroviny:
- třetina květáku
- 1 lžička uzené papriky - koření
- 1-2 lžičky agáve
- sůl
- lahůdkové droždí – dle libosti
Květák omyjeme, rozdělíme na menší kousky a pečlivě obalíme ve směsi koření. To můžeme udělat v uzavíratelné nádobě nebo sáčku, do nějž vložíme koření, květák a protřepeme. Pak ochutnáváme a podle libosti přidáme agáve, sůl nebo lahůdkové droždí. Nemusíte se toho držet a koření si můžete namixovat dle vlastní chuti. Důležité je, že jde o zdravou variantu, neboť se květák jí syrový.
Zobrazit příspěvek na Instagramu
Pokud vám bude chybět chuť smaženého jídla, podle gastro webu Toprecepty.cz jsou z květáku výtečné placičky, kde jej smícháte s nastrouhanými bramborami. Když chcete zkusit něco jiného, můžete květák nastrouhat nadrobno, smíchat s nakrájenou slaninou, cibulkou, vejci, jogurtem a kořením. Do směsi se postupně přidává mouka, aby bylo těsto polotekuté. To pak lijeme na pánev a smažíme dozlatova.
Zdroje informací:
Toprecepty.cz
Wikipedia.cz: Květák
Nzip.cz: Květák