Asi vám nemusíme říkat, jak je spánek důležitý, natož v těhotenství. Během spánku dochází k regeneraci orgánů, na které je v průběhu devíti měsíců gravidity kladen velký důraz. Jde především o pohybové ústrojí, játra a ledviny.
V těhotenství je podle odborníků ideálních devět hodin spánku denně. Je jasné, že ne každý v těhotenství může spát tak dlouho. Nejen, že se i v tomto stavu musíte starat o rodinu, ale také třeba trpíte některými těhotenskými obtížemi, které vám spát nedovolí.
Co narušuje spánek
Dost často ženy v těhotenství nemohou spát kvůli obavám z porodu, budoucnosti s miminkem nebo také ze strachu, že nebudou správnou matkou. Také je trápí časté močení nebo jiné fyzické potíže. Mezi nejčastější patří nevolnost, pálení žáhy, křeče nebo bolest zad. Těhotné ženy také často trápí špatné sny a pohyby miminka, díky kterým nemohou najít správnou polohu ke spánku.
Spánková hygiena
Před spaním byste neměla jíst těžká a kořeněná jídla, abyste předešla pálení žáhy. To vzniká díky tlaku zvětšující se dělohy na žaludek. Pozadu nejsou ani hormony uvolňující svěrač jícnu, do kterého se pak snadno dostanou žaludeční šťávy. Před ulehnutím do postele nepijte moc vody, nebudete pak muset chodit tak často na toaletu. Na začátku těhotenství se objevuje pocit na močení především díky překrvení pánevní oblasti, v pokročilejším těhotenství zase utlačováním zvětšující se dělohy. Od 20. týdne byste také měla omezit své aktivity a především relaxovat. Nezapomeňte ani na důkladné větrání ložnice. Z ložnice odneste notebooky, mobily, vypněte Wi-Fi a ke čtení používejte lampičku s teplým světlem.
Jak na klidný spánek
Masáž přináší fyzické i psychické uspokojení, zklidňuje mysl, odvádí stres a upravuje spánkový rytmus. K tomu přidejte bylinkový čaj z meduňky, heřmánku nebo levandule. Všechny tyhle bylinky vám zklidní mysl a navodí příjemný spánek. Úspěch v boji s nespavostí slaví i aromaterapie. Ideální je levandulový esenciální olej, ten uvolňuje napětí, ale neměly by ho používat ženy s nízkým tlakem.