Udělat pořádný vývar, to chce kumšt a praxi. Požádali jsme tedy o radu šéfkuchaře Lukáše Holého z pražské pivovarské restaurace OSSEGG. Nyní jeho osvědčené rady na vývar jako od babičky nabízíme i vám.
Použití
Vývar ihned použijeme, případně co nejrychleji zchladíme v ledové lázni.
Škraloup
Po vychlazení stáhněte z vývaru tukový škraloup a vývar můžete vložit do lednice nebo můžete po částech zmrazit. Dobře zmrazený vývar vydrží v mrazáku několik měsíců.
Krájení zeleniny
Čím jemněji zeleninu nakrájíte, tím více přidá vývaru svou barvu a chuť.
Pečené skelety
Kuřecí skelety pečte v troubě, aby vývar získal svou barvu a chuť. Kůže a odřezky v troubě nepečte. Vývar by mohl chutnat nahořkle.
Větší síla
Budete-li chtít vývar silnější, jednoduše ho část vyvařte (zredukujte) v hrnci. Naopak budete-li potřebovat vývar slabší, nakrájejte vše na větší kusy.
Žádná poklička
Vývar vařte vždy bez pokličky a nikdy vývar nemíchejte. Zakalil by se a při cezení by zůstalo mnoho chutí v sítku.
Kolagen
V mase a kostech i po dvou hodinách vaření zůstane stále velké množství kolagenu a chutí.
Druhý vývar
Můžeme vše ještě jednou zalít studenou vodou, přivést k mírnému varu jako u prvního vývaru a vařit další 2 hodiny. Získáte tak druhý vývar. I když nebude tak výrazný jako první vývar, může se vám hodit do omáček atd.
Nesolte
Abyste mohli vývar používat jako neutrální surovinu pro mnoho pokrmů, nesmíte ho téměř solit. Ta nejmenší zarovnaná kávová lžička na celé množství vývaru bohatě stačí. Dosolte raději výsledný pokrm, jehož součástí vývar je.