Nadýchaná vánočka jako od babičky – s minimem úsilí, bez kvásku a složitého zaplétání, které akorát zdržuje? Ušetřete si práci, investujte do formy a připravte si minci!
Původ vánočky, která tvarem připomíná Ježíška v povijanu (zavinovačce), spadá do 16. století. Přesně takhle dlouho je symbolem plodnosti a nového života, přičemž naši předkové věřili, že její křížové pletení má ochrannou moc.
Spodní nejsilnější prameny představují Zemi, Slunce, vodu a vzduch, prostřední část náleží zaplétání rozumu, vůle a citu a vrchní prameny se spojují s láskou a moudrostí. Že si na zaplétání z devíti pramenů netroufáte? Nevadí, jde to i jinak – mnohem snáze!
Jak si usnadnit práci při pečení vánočky
Klasická máslová vánočka se připravuje z kynutého těsta, peče se den, maximálně dva před Štědrým dnem, dá docela hodně práce, a navíc se při pečení může sesunout na stranu, proto se na několika místech propichujte kolmo špejlemi.
Naštěstí se všem těmto nástrahám můžete vyhnout. Obstarejte si keramickou formu určenou přímo pro tento druh pečiva a kynutí se vyhněte obloukem. Ušetříte spoustu tolik potřebného času, který můžete využít na balení dárků či jiné předštědrovečerní přípravy.
Na jeden kus budete potřebovat:
- 500 g výběrové hladké či polohrubé mouky
- 125 g moučkového cukru
- 1,5 prášku do pečiva
- 1 vanilkový cukr
- 3 vejce
- 150 g změklého másla
- 75 g nasekaných mandlí
- 250 g tučného tvarohu ve vaničce
- strouhanou kůru z 1 citronu
- 75 g rozinek, předem namočených v rumu
- 1 bílek na potření
- plátky mandlí na posyp
Jak na to? Do mísy od robota nasypte mouku, moučkový cukr, prášek do pečiva, vanilkový cukr a suchou směs zamíchejte. Pak k ní přidejte vejce, máslo, mandle, tvaroh, kůru z citronu, rozinky a ručně nebo v robotu vypracujte hladké těsto, do kterého můžete schovat minci. Traduje se, že kdo ji najde, ten se v následujícím roce dočká štěstí a bohatství.
Keramickou formu vytřete olejem, vysypte moukou a naplňte ji těstem. Troubu předehřejte na 180 °C a vánočku pečte zhruba 60 minut – na horní a spodní ohřev. O tom, že je hotová, se přesvědčte zapíchnutou špejlí. Když se těsto nelepí, máte zelenou.
Zdá-li se vám, že příliš rychle hnědne, formu přikryjte alobalem. Vánočku nechte vychladnout, vyklepněte ji z formy, pocukrujte a okamžitě se běžte pochlubit. A pokud ji pečete s předstihem, vyzkoušejte trik našich babiček. Po vychladnutí vánočku zabalte do utěrky, aby i druhý den byla vláčná a nadýchaná.
Tip redakce: Pokud vás to přeci jen táhne ke klasice, vyzkoušejte tradiční vánočku podle následujícího videoreceptu.