Odborník na umělou inteligenci Ondřej Hlaváč navštívil talkshow LifeeTalk. Promluvil o praktických vychytávkách, kterými nám AI může zlepšit život, a jak umělou inteligenci vlastně ovládat, pokud s tím teprve začínáme. Jak nám může sestavit jídelníček na míru nebo sportovní plán? Pojďte si podle našeho návodu vytvořit za pomoci umělé inteligence svoji vlastní písničku!
Ondřej Hlaváč je jedním ze zakladatelů AI Institutu, kde také vede školení a workshopy pro veřejnost. Umělou inteligenci podle něj můžeme využívat v každodenním životě a usnadňovat si s její pomocí práci. Na trhu jsou neplacené, ale i placené verze, které vám pomohou s plánováním trasy rodinného výletu, s víkendovým vařením nebo dokonce s opravou domácích spotřebičů, pokud se umělé inteligence správně zeptáte.
Právě správně zadaný a formulovaný dotaz je podle Ondřeje Hlaváče klíčem k úspěchu. „Je dobré ho pobízet, aby se doptával na konkrétní dotazy, které jsou důležité pro kontext,“ vysvětluje Ondřej a ilustruje to například na jídelníčku, který bude mít jiné parametry pro ženu o váze 50 kilogramů a jiné zase pro obézního muže.
Umělá inteligence může pomáhat v domácnosti
Ondřeji, jak moc nás vlastně ovlivňuje umělá inteligence?
Dnes už nás asi ovlivňuje v každém aspektu života. Dokonce jsem před dvěma lety viděl vtipné obrázky v New Yorku – měli tam Chat GPT rozhraní a parodický nápis, že Chat GPT vám barák nepostaví. Dnes už vidíme, že se ty baráky dají pomalu vytisknout na 3D tiskárně a skript k tomu 3D tisku už také zvládne vytvořit umělá inteligence. Takže spíše se stává integrovanou součástí každodenního života. Mám řadu kolegů, kteří píšou e-maily přes různé nástroje umělé inteligence. Ne že by jim to generovalo celý e-mail, to občas nejde, ale když potřebuji odepsat na 12 e-mailů, tak to nabouchám do notebooku, udělám deset překlepů, ale pořád je to dost srozumitelné pro umělou inteligenci. Ta mi ho během čtyř vteřin přepíše a e-mail je na světě.
Otázka je, zda vymizí naše kritické myšlení a znalost gramatiky.
Myslím, že do jisté míry to ovlivní. Ovlivňuje každou část našeho života. Ať už jsem markeťák, kde je to saturované víc, nebo třeba výživový kouč, který dnes může přes umělou inteligenci analyzovat řadu jídelníčků a tvořit z toho nějaké výstupy.
Může nám třeba umělá inteligence pomáhat v domácnosti?Stoprocentně a hned v několika směrech. Když hledám využití umělé inteligence, mělo by to pro mě být přirozené. Respektive nepoužívat ji jen proto, abych ji použil. Mám pro to dobrou příručku – zmapovat si úkony, které dělám opakovaně a nejčastěji. Vzít si sešit a napsat si úkoly jedna až třeba patnáct. Pod každý úkol si udělat čáru, osu, a napsat si, co všechno musím udělat za jednotlivé podbody, abych ten úkol splnil.
Takže zvládne naplánovat úklid domácnosti nebo příprava jídelníčku na celý týden pro rodinu?
V domácnosti to tedy může být tvorba jídelníčků, úkolů, prediktivní údržba, náklady, výdaje, nebo jakým způsobem používám spotřebiče – kdy mi něco může odejít. Aplikaci na mobilu Chat GPT, která má desítky milionů uživatelů, dnes můžu vzít a ona vidí jako FaceTime – takže je to podobné, jako kdybych zavolal nějakému mechanikovi nebo údržbáři: „Hele, nefunguje mi odtok. Co mám dělat? Podívej se na to.“ Držím kameru, ona si to fotí fotku za fotkou a jazykový model analyzuje, jak bych měl postupovat. Navíc slyší můj hlas, když řeknu: „Tohle mi nejde odšroubovat.“ Poradí, jaký šroubovák vzít na konkrétní věc. Jasně, asi s ní nerozmontujeme celou kuchyň, protože to vyžaduje nějakou manuální znalost a zručnost, ale minimálně víš, jak to máš udělat.
Někteří lidé žijí sami.
To je také zajímavý způsob využití – když ti chybí komunikace. Rozhodně ti umělá inteligence nenahradí lidský kontakt. Často jsem proti tomu, proti AI terapiím, protože někdy lidskou společnost nezastoupíš. Ale lidé, kteří nemají tolik sociálního kontaktu, nebo mají partnera dlouhodobě v zahraničí, tak jim přijde fajn si občas popovídat s umělou inteligencí – říct jí, co je trápí. Nenahradí to celou interakci, ale minimálně je to psychická pomoc. Občas je dobré, když někdo vyslechne tvůj názor. GPT 4.5 má podle dat a zpětných vazeb z trhů vysokou emocionální inteligenci, takže dokáže relativně dobře poradit podobně, jako by to udělal člověk. Třeba jen vyslechnout tvůj názor, protože ne vždycky chce člověk slyšet radu, ale chce slyšet, že ho někdo chápe.
Umělá inteligence pro začátečníky
Kterou aplikaci si vybrat, když s umělou inteligencí začínám?
Určitě Chat GPT.
To je v češtině, že?
Přesně tak. V zásadě jsou tři velké aplikace – Chat GPT, Gemini a Claud, který bych doporučil spíše na deterministickou práci s konkrétními úkoly. Claud od Antropicu, za kterým stojí Amazon, je dobrá aplikace na programování, ale nepředpokládám, že ho většina uživatelů potřebuje. Chat GPT je za mě nejlepší nástroj, protože stojí 20 dolarů měsíčně a oproti jiným nástrojům je toho v něm nejvíc.
Můžu mít i bezplatnou verzi, že?
Ano. Můžeš si tam vytvořit vlastního asistenta, máš tam aplikaci, se kterou si můžeš povídat, parádní vyhledávání na internetu, možnost nastavení pravidelných připomínek v určitý čas… Je kolem toho největší komunita. Neznamená to, že tento nástroj budu používat pořád, ale začal bych na něm.
Jak se vlastně ptát? Hodně lidí řeší, jak ji oslovovat, zda jí tykat nebo vykat, a jestli jí třeba poděkovat.
Jaké má třeba pohlaví, že? Začíná to být čím dál víc jedno. Všechny tyhle nástroje jsou natrénované na obrovské množství dat, včetně češtiny. Zastoupení češtiny v tréninkovém datasetu je samozřejmě minimální, ale pořád je obrovské. Takže mu můžu psát, jak chci. Pokud si s ním chci povídat a dělat základní úkoly, tak se dnes už nemusím ani zamýšlet nad tím, jak dotaz stavět. V zásadě jsme učili, že dotaz má mít šest kroků – začínáme rolí, kdy mu stanovíme roli. Jsi realitní makléř, můj fitness kouč, můj výživový poradce…
A on se to naučí?
Nenaučí, ale z toho velkého bazénu znalostí se přesuneme do menšího, omezenějšího. Pořád je to umělá inteligence, takže mluvíme v metaforách, ale když mu tohle udělám, tak mu specifikuji, jak se má chovat. Pokračuji tím, že mu zadávám úkol – jsi můj výživový poradce a chci pomoct sestavit jídelníček. Dále mu musím dát nějaký kontext, protože je rozdíl, jestli jsem žena nebo muž, nebo jestli mám 50 nebo 100 kilo.
On by se mě v tu chvíli doptal?
To záleží, většinou právě ne.
To je potom ale hrozně zrádné!
Přesně tak. Je dobré ho pobízet, aby se doptával na konkrétní dotazy, které jsou důležité pro kontext. Přesně tohle je úskalí, které nese zadávání dotazu – lidé neposkytnou všechny informace. Ilustruji to na příkladu tréninkového plánu – chodím do fitka jednou týdně, pětkrát, byl jsem tam vůbec? Chci silový trénink, nebo cross fit? Je hrozných možností.
Také občas lžeme.
Možná, že umělé inteligenci se člověk naopak víc otevře. Potom máme takzvané přemýšlecí modely – rodina O1 nebo O3 v Chat GPT, které si můžeme v rámci placené verze vybrat. A ty už se člověka doptávají. Tyto chytré modely není dobré používat na všechno. Trvá to o něco déle a neznamená to, že výstup je vždycky lepší. Ale když potřebuji větší průzkum nebo se nechci spoléhat na své vlastní zadávání dotazu, tak můžu říct tomu chytrému modelu, který je dostatečně chytrý, aby se doptal. Dnes nás to už nestojí tisíce dolarů, maximálně ztratíme dvě minuty času.
Vytvořte si vlastní písničku
Slyšela jsem hodně zpěváků a dabérů říkat, že se bojí, aby je umělá inteligence nenahradila.
Znáš nástroj Suno? Je to nejoblíbenější nástroj na našich školeních a je to strašně jednoduché. Přihlásíš se do aplikace Suno AI, a ta tě vyzve, abys zadala, o čem ta písnička má být. Můžeš si vybrat hudební styl, a dokonce i vložit svůj text. Předtím můžeš jít do Chat GPT, protože ty nástroje se dají kombinovat, a třeba zadáš: „Vytvoř mi text ve stylu Karla Gotta, ale o mém kamarádovi Pepovi, který má narozeniny. Je realiťák, udělej o něm hezkou písničku.“
Vůbec té hudbě nemusím rozumět?
Vůbec. Vezmeš text písničky o Pepovi, kterou ti napsala Chat GPT, a vložíš ho do Suna. Napíšeš, že by to mělo být ve stylu dechovky v kombinaci s rockem, a navíc elektro swing. A Suno ti vytvoří dvě písničky. Když tam budeš poprvé, dostaneš tu nejlepší verzi aplikace zdarma. Jedna naše kolegyně chtěla takhle vytvořit písničku pro kolegu z jeho legendárních hlášek. Prý to byla paráda. Dokonce můžeš do Suna nahrát svůj hlas, aby zpíval jako ty.
Může zpívat jako Karel Gott?
Může.
Nedá se to právně napadnout? Aby mi potom nevolala Ivana Gottová.
Správně. Právníci z oboru autorského práva by mi potvrdili, že je to nejvíc problematická oblast. Takže ideálně neprovokovat. Platí, že co vytvoří umělá inteligence, na to nemáš autorské právo. Můžeš si s tím dělat, co chceš, ale nemůžeš vyžadovat své autorské právo, kdyby to někdo přesdílel.
Takže to nejde dělat pro komerční účely?
Kdybys kopírovala něčí hlas, tak je to problém. Může tě napadnout, že jsi použila jeho hlas. Kdybys vytvořila hezký obrázek nebo hudbu a chtěla ji prodávat, tak můžeš. Ale kdokoliv může jít, vzít si ji a prodávat ji také. Ty s tím nemůžeš nic udělat. Je to otevřená licence. Také záleží na podmínkách toho konkrétního nástroje. Když si ten nástroj neplatíš, tak mají často v obchodních podmínkách napsané, že to nemůžeš použít pro komerční účely. Ale je to také vysoce spekulativní.
O čem dalším promluvil Ondřej Hlaváč:
- Může být umělá inteligence nebezpečná?
- Jak za pomoci umělé inteligence rozpohybovat obrázek?
- Jak mohou umělou inteligenci využívat školáci?
- Měly by děti vůbec využívat umělou inteligenci?
- Jak moc umělá inteligence chybuje a jaká je její budoucnost
Na fotografie mladého odborníka na umělou inteligenci, Ondřeje Hlaváče, se můžete podívat v naší fotogalerii.