Začne to nevinně škrábáním v krku a zvýšenou teplotou, pak se přidá kašel, který postupně nabírá na intenzitě a spustí po sobě jdoucí křečovité záchvaty. Pacient s černým kašlem se pak často nemůže nadechnout. Mezi rady našich babiček, jak ho zahnat, patří nejen cibulový sirup.
Státní zdravotní ústav (SZÚ) vydal varování, že po relativně dlouhé době zaznamenávají některé evropské státy, včetně České republiky, nárůst onemocnění pertusí neboli černým kašlem. Jde o vysoce nakažlivou bakteriální infekci plic a dýchacích cest, která způsobuje opakované záchvaty kašle. Ty mohou trvat dva až tři měsíce (někdy i déle).
Nejohroženější skupinou jsou přitom neočkované nebo neúplně očkované malé děti, u kterých hrozí rozvoj závažných komplikací, zejména zápalu plic. Nakazit se ovšem mohou i dospělí.
První příznaky černého kašle
Černý kašel se přenáší kapénkovou infekcí, což znamená, že se bakterie šíří vzduchem od člověka k člověku skrze kýchání, kašlání nebo mluvení, přičemž první příznaky se podobají běžnému nachlazení. Mezi ně patří zvýšená teplota, rýma, červené a vodnaté oči a bolest v krku. Inkubační doba trvá obvykle 7–10 dní, ovšem s rozsahem 1–3 týdny. Jelikož před očkováním proti černému kašli se jednalo o jednu z nejčastějších dětských nemocí, našim babičkám rozhodně nebyla neznámá. Jak a čím ji léčily?
Cibulový sirup
Nadrobno nakrájejte 100 gramů čerstvé cibule a smíchejte ji se 3 polévkovými lžícemi vody a stejným množstvím cukru. Cibule díky cukru pustí šťávu, čímž vznikne sirup, který obsahuje hlavně vitamin C a přírodní antibiotika z cibule. Sirup se užívá vždy čerstvý, a to třikrát denně. Na jednu dávku pak připadají 2 polévkové lžíce.
Rybí tuk
Dodáváte svému tělu rybí olej? Pokud ne, děláte chybu. Zahrnuje totiž esenciální omega-3 nenasycené mastné kyseliny, jejichž příjem snižuje převládající respirační příznaky, a to nejen podle lidových léčitelů, ale i amerických vědců. Ti své slibné závěry uveřejnili v odborném časopise BMC Pulmonary Medicine. Co se týče černého kašle, udává se, že jej zkrotí lžička rybího tuku ráno a večer (cca 5 dní).
Čaj z tymiánu
Polévkovou lžíci sušeného tymiánu zalijte vroucí vodou (250 mm). Nálev nechte pod pokličkou louhovat 15 minut, poté jej sceďte a případně dochuťte medem. Denně vypijte až 3 šálky. Tymián je tradiční léčivá rostlina ze Středomoří, která se roky používá k léčbě respiračních poruch.
Na doléčení semena slunečnice
Slunečnicové semeno má vysokou potravinovou a výživnou hodnotu a je dobrým zdrojem zdravých nenasycených tuků, bílkovin, živin a fytochemikálií. Navíc vyniká antioxidačními, protizánětlivými, antihypertenzivními a antibakteriálními účinky.
I proto na něj naši předkové spoléhali hlavně při doléčení černého kašle. Dvě polévkové lžíce slunečnicových semínek upražte na pánvi, pak je jemně rozdrťte a chvíli povařte v litru vody. Přeceděné a oslazené medem pijte, co hrdlo ráčí, nejlépe však večer před spaním.
Na co si dát pozor?
Léčbu vysoce nakažlivého a infekčního černého kašle nepodceňujte, veškerá lidová doporučení považujte pouze za podpůrnou léčbu a vždy se svěřte do rukou lékaře, který v těchto případech předepisuje antibiotika.
Zdroje informací:
ncbi.nlm.nih.gov
sciencedirect.com