Cukety patří mezi nejzdravější zeleninu vůbec. Podporují detoxikaci organismu, obsahují vitamín A, železo a draslík, který snižuje krevní tlak. K tomu všemu cukety i báječně chutnají.
I když může cuketa dorůst až do délky 40 centimetrů, je lepší sklízet ji menší. Pak je nejen chutnější, ale můžeme bez problémů jíst i její slupku. Stačí jen dobře opláchnout. Podle informací Národního zdravotnického informačního portálu vydrží cuketa v chladničce 2-3 týdny. Musí však mít stopku a neporušenou slupku, neboť by ji mohla napadnout plíseň.
Cuketa v kuchyni
Cuketa se hodí do spousty receptů, ať už jde o polévku, salát nebo klasické smažení v trojobalu. Můžete z ní zkusit připravit i báječné zapečené cuketové jednohubky. Na tento recept budete potřebovat:
- mladá cuketa
- 4 lžíce suga, nebo kvalitního kečupu
- strouhaný sýr (vhodný je třeba čedar)
- pár oliv (nemusí být)
- bazalkové lístky
- koření na pizzu
- sušený česnek, sůl, pepř a cukr podle kyselosti suga
Cuketu nakrájíme na asi půlcentimetrová kolečka. Můžeme je lehce osolit a nechat chvíli odstát. Pak z nich setřeme kapky vody. Když máme hotová kolečka, přejdeme k dalšímu kroku.
Jak na zapečené cuketové jednohubky
V tomto receptu figurují i olivy, ale pokud vám nechutnají, klidně je můžete vynechat. Olivy nakrájíme na tenká kolečka a přidáme do suga, což je rajčatová omáčka, nebo do kvalitního kečupu. Dochutíme kořením na pizzu, česnekem, solí, bazalkou a přidáme lžíci nastrouhaného sýru.
V cuketových kolečkách vydlabeme lžící menší důlek. Tohle by nešlo, pokud bude cuketa větší a uprostřed už má semínka, která se vykrajují. Pamatujte na to při výběru cuket. Do důlků vložíme připravenou směs. Kolečka uložíme na plech s pečícím papírem a pečeme na 220 °C asi 10 minut. Pak je vytáhneme a posypeme zbytkem nastrouhaného sýra. Dáme na zapéct ještě na pět minut a je hotovo. Zapečené cuketové jednohubky je nejlépe podávat teplé.