Guláš patří mezi velmi oblíbená jídla. Vepřový guláš skvěle připravují v hospodách, ale i doma si můžete ukuchtit velmi chutnou variantu. Jeho vaření má určitá pravidla. Připravili jsme pro vás tipy, jak takový guláš nachystat.
Pokud postupujete při vaření správně, vepřový guláš je skutečným gurmánským požitkem. Je třeba se držet základních předpisů, konečné doladění je už pak na vašich chuťových buňkách. Ideálně si ho připravte den předem.
Tipy pro vepřový guláš
Mezi jedno ze základních pravidel patří především množství cibule, podle kterého by tento vztah měl být vyvážený. Tedy kolik masa, tolik cibule. Cibule ale dodá jídlu sladkou chuť a úplně bude stačit, když její poměr bude poloviční. Cibule se osmaží ideálně na sádle. Pokud budete vybírat maso na guláš, v případě vepřového sáhněte po pleci, případně po krkovici.
Skvěle ale chutná guláš napůl z hovězího a vepřového. Pro někoho je značka ideál ale pouze guláš z hovězího masa, především z hovězí kližky.
Ještě důležitější než množství cibule je osmahnutí masa. Prudce opečeme na rozpáleném sádle ze všech stran, do tuku pak hodíme papriku a necháme ji jím proplout. Hned pak zalijeme vývarem nebo vodou. Paprika by totiž připálením mohla zhořknout. Maso by se mělo dělat tak dlouho, dokud nepustí vlastní šťávu. Vývar ještě zesílí chuť masa.
Hospodský vepřový guláš
Na 4 porce budeme potřebovat: 500 g vepřového plecka, 300 g cibule, vývar/vodu, 1–2 lžíce rajčatového protlaku, 3–4 větší stroužky česneku, 2 menší bobkové listy, 1 feferonku (volitelné), 2 lžíce sladké mleté papriky, 1/2 lžičky kmínu, 4 kuličky nového koření, hladkou mouku na zahuštění nebo bramboru varného typu C, mletý černý pepř, majoránku, sůl, sádlo.
Příprava
Oloupeme cibuli a pokrájíme ji na drobné kostičky a spolu s kmínem osmažíme na sádle do tmavohněda. Omyté maso osušíme, pokrájíme na větší kostky (zhruba 3–4 cm). K osmažené cibuli přidáme maso a dobře opečeme, dokud maso nepustí tuk. Do tuku přidáme krátce papriku, promícháme a hned zalijeme vývarem nebo vodou. Přidáme rajčatový protlak, případně najemno pokrájenou feferonku, nové koření, bobkový list, pepř a sůl.
Dušení
Dusíme zhruba hodinu a půl, dokud nebude maso téměř měkké. Pak přidáme nastrouhanou bramboru nebo v malém množství rozkvedláme mouku a vlijeme k masu. Takto necháme guláš v otevřeném hrnci ještě zhruba 20 minut probublávat. Na závěr přidáme prolisovaný česnek a v dlani rozemnutou majoránku a můžeme dosolit.
Vyndáme nové koření a bobkový list a můžeme podávat třeba s vařenými bramborami.