Hodí se ke špagetám, těstovinám i k pečivu nebo masu. Italské pesto zkrátka nechybí v žádné kuchyni. Připravit si ho navíc můžete hravě i doma. Mezi klasické pesto patří především to janovské, které se vyrábí z bazalky, česneku, olivového oleje, piniových semínek a parmazánu. Jaká je jeho historie?
Příprava tradičního klasického pesta spočívá ve smíchání rozdrcených a utřených bazalkových listů s česnekem, strouhaným parmezánem nebo ovčím sýrem, solí a piniovými oříšky. Nakonec se přidává také olivový olej. Výsledkem je chutná omáčka zelené barvy, která se hodí k těstovinám, ale i do masových rolád nebo pečiva.
Z italského tlouci, mlátit
Tradiční bazalkové pesto alla genovese pochází z oblasti Lingurie v severní Itálii. Přídomek genovese nese podle města původu své výroby Janova (italsky Genove). Název pesto je odvozen z italského slova pestare, což v překladu znamená tlouci nebo mlátit. Své jméno tak pesto získalo podle způsobu zpracování. Bazalka se totiž původně drtila dřevěnou paličkou v hmoždíři, dokud se z ní nevytvořila směs podobná omáčce či pastě.
Varianta ze starého Říma
Pesto si pravděpodobně připravovali už staří Římané. Jejich recept byl ale trochu jiný a obsahoval odlišné ingredience, například majoránku či petržel. Základní surovina janovského pesta bazalka se dostala do Evropy až mnohem později. Původem pochází tato chutná bylinka pravděpodobně z Indie.
Časem tak bazalka nahradila v pestu další bylinky, ze kterých se vyrábělo původně. Přestože je bazalkové pesto nejznámější a má dlouholetou tradici, s ingrediencemi při jeho výrobě můžete libovolně experimentovat, nebo je dokonce nahrazovat či doplňovat. Čím dál větší oblíbenosti se těší také rajčatové pesto.