Kedluben, respektive kedlubna, je jedna z nejpopulárnějších košťálových zelenin v Čechách. Je nejen chutná, ale také zdravá. Obsahuje spoustu vitaminu C a vápníku. A není bez zajímavosti, že listy kedlubny mají víc živin než košťál.
Přestože je kedlubna zeleninou, kterou na pultech obchodů nalezneme vlastně po celý rok, nejchutnější jsou ty první, které se k nám dostanou na jaře. Jde o výtečný zdroj sodíku, draslíku, hořčíku, železa, fosforu a kyseliny listové. Obsahuje i vlákninu, která snižuje hladinu cholesterolu a napomáhá průchodnosti střev.
Jak využít kedlubnu v kuchyni
První kedlubny, které bývají rychlené ve fóliovnících nebo sklenících, jsou velmi křehké a chutné. Proto jsou vhodné na přímou konzumaci bez tepelné úpravy. Poslouží jako šťavnatá příloha ke snídani, ale můžeme je také nastrouhat a přidávat do salátů nebo pomazánek. Zkusit můžeme třeba lehkou pomazánku z kedlubny a ředkviček, na kterou budeme potřebovat:
- 2 malé kedlubny
- 8 ředkviček
- 2 vejce
- tvaroh
- sůl, pepř a plocholistou petržel
Kedlubny i ředkvičky nastrouháme a zbavíme přebytečné tekutiny. Vejce uvaříme a protlačíme přes mřížku, nebo nakrájíme. Petržel nasekáme nadrobno a všechno smícháme. Zbytek ingrediencí (tvaroh, sůl a pepř) přidáváme podle chuti.
Medvědí česnek: Připravte si svěží pesto, ochucené máslo nebo pikantní polévku
Vaříme s kedlubnou
Hodí se nejen ve studené kuchyni, ale také na vaření, kedlubna je nedílnou součástí mnoha zeleninových polévek. Lze ji také nastrouhat a podusit na osmažené cibulce. Tato kedlubna, dochucená kmínem, se podává s masem a knedlíkem, stejně jako dušené hlávkové zelí.
Zajímavý je i recept na kedlubnu s uzenými kuřecími stehny, budeme na něj potřebovat:
- 3 kedlubny
- 2 uzená kuřecí stehna
- 100 gramů dobře vyuzené slaniny
- 1 cibule a 2 stroužky česneku
- špetka drceného kmínu, čerstvá majoránka, sůl a olej
Kůži ze stehen sejmeme a nakrájíme i se slaninou na drobné kostičky. Na oleji zesklovatíme cibuli nakrájenou najemno, přidáme slaninu a kostičky kůže a společně orestujeme. Pak vložíme kedlubny, které jsme si nakrájeli na kostky, osolíme, přidáme kmín a podlijeme uzeným vývarem, nebo vodou.
Dusíme asi 10 minut a pak přidáme maso ze stehen a rozmačkaný česnek. Mezitím si můžeme připravit jíšku ze 2 lžic másla a 2 lžic hladké mouky. Až kedlubny změknou, přidáme jíšku podle toho, jak hustou chceme omáčku mít, a zbývá už jen přisypat posekanou majoránku. Jako příloha se hodí vařené brambory.
Zdroj informací:
Wikipedia.org: Kedluben