Vrazi Burke a Hare: Svým obětem prováděli "burking". Opili a udusili je bez známek násilí, jejich mrtvoly prodávali lékařům

William Hare a William Burke
Zdroj: Wikimedia Commons, George Andrew Lutenor, Public domain/Koláž Lifee.cz

V devatenáctém století se dalo ve Skotsku hodně vydělat vykrádáním hrobů. Notoricky známé duo Burke a Hare ale dovedlo tento zločin k dokonalosti. Aby měli stálý přísun mrtvol, začali vraždit.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 17. 07. 2024 17:00

V letech 1827 až 1828 zabili William Burke a William Hare v Edinburghu minimálně šestnáct osob. Těla pak prodávali doktoru Robertu Knoxovi, chirurgovi z místní lékařské školy. Za každou mrtvolu jim zaplatil sedm až deset liber. Přepočítáno na dolary (24 000) a převedeno na koruny, dle aktuálního kurzu, si přišli na bezmála 600 000.

Obávané duo Burke a Hare

Burke a Hare pocházeli z Irska, ale na počátku devatenáctého století se přemístili do Edinburghu, aby pomohli vybudovat Union Canal. Hare se poté stal správcem penzionu v oblasti West Port, a to spolu se svou partnerkou Margaret Laird. Burke se v roce 1827 přestěhoval do stejné ulice se ženou Helen McDougal. Oba muži se velmi rychle spřátelili. Na dráhu zločinu se Hare vydal kvůli tomu, že mu v penzionu zemřel jeden host, který mu dlužil na nájemném čtyři libry. Hare byl odhodlaný peníze získat jakýmkoli způsobem.

V Edinburghu, stejně jako v jiných městech, hledali anatomové stálý přísun mrtvol, jako učební pomůcky ke studiu. Lékaři je tak hojně kupovali od vykradačů hrobů. Hare se tak s Burkem rozhodli, že tělo zesnulého nájemníka prodají Dr. Robertu Knoxovi, který jim za tělo zaplatil, v přepočtu na současnost, okolo dvaadvaceti tisíc. Jakmile oba zjistili, že lze takto snadno vydělat, rozhodli se, že nebudou čekat, až někdo zemře.

"Burking"

Počátkem roku 1828 onemocněl další z Hareových nájemníků Joseph. V jeho případě muži nečekali, zda se uzdraví a bude moci dluh uhradit. Pod zástěrkou bodrosti mu začali nalévat jednoho panáka whisky za druhým, až byl opilý natolik, že se nedokázal bránit. Poté ho udusili. Tato metoda se později stala slavnou pod názvem "burking".

William Burke měl tyto vraždy detailně popsat ve svém pozdějším přiznání. Byla to vlastně čistá práce. Opilé osobě zakryli rukama nosní dírky a ústa. Tím pádem nezůstaly na těle stopy po násilí. Většinou takto skončily sexuální pracovnice nebo pocestní - lidé, o nichž si mysleli, že nebudou nikomu chybět.

Vražda Marjory Campbell Docherty

Jak praví staré rčení, tak dlouho se chodí se džbánem pro vodu, až se ucho utrhne. I na obávanou dvojici dopadla ruka spravedlnosti, a to 31. října 1828. Toho dne byla Marjory na návštěvě v Edinburghu, kde hledala svého syna. William Burke jí nabídl nocleh a jídlo. Přijala to. Mrtvolu objevili další den dva nájemníci James a Ann Grayovi.

Úplatek odmítli a okamžitě se vydali na policii. Než však strážníci dorazili, tělo bylo pryč. Vyšetřovatelům se ale podařilo přesvědčit Harea, aby proti Burkemu vypovídal. Slíbili mu za to, že ho i jeho ženu zprostí viny. Z vražd byl Burke usvědčen na Štědrý den. Oběsili ho 5. ledna 1929. Popravě přihlíželo okolo 25 000 diváků. Jeho tělo bylo věnováno anatomické studii. Z kousků kůže si studenti vyrobili knižní vazby. Jeho kostra je dodnes vystavena v Surgeon's Hall, což je vhodný konec pro člověka, který se do historie města zapsal černým písmem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Burke and Hare murders
Allthatsinteresting.com: The Chilling Story Of Burke and Hare, The 19th-Century Serial Killers Who Sold The Corpses Of Their Victims

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Vítejte na návštěvě u manželů Saudkových: Tajuplná vila skrývá nespočet geniálních fotografií, obrazy nahých žen i divokou zahradu

Související články

Další články