Pampeliškový med není tabu. Pokud se udělá správně, je chutný a pomáhá třeba s nachlazením. V horkých dnech z něj lze vykouzlit báječnou limonádu. Pokud vás zajímá, co je vlastně ten pampeliškový med, podívejte se na našeho průvodce.
Co je vlastně pampeliškový med a jak se vyrábí? Na tyto a další otázky vám odpoví rádce, kterého jsme připravili ve spolupráci s kulinářským webem Toprecepty.
Včelaři a pampeliškový med
Lidé, kteří se věnují výrobě medu, obvykle neradi slyší pojem pampeliškový med, neboť nejde o pravý med, na němž by se podílely včely. Ale i mezi včelaři se najdou různé názory.
"Kupříkladu med „pampeliškový“. Nevím, jak se tento med získává, jak naučit včely, aby létaly jen na pampelišku nebo hlavně na pampelišku. No mám se asi ještě co učit," řekl pro Lidové noviny včelař Jiří Smolík.
O něco smířlivěji k pampeliškovému medu přistupuje další včelař, pan František Martinec. "Už jsem je ochutnával, a když se to dobře udělá, tak to nejde nijak zvlášť poznat od jarního květového medu. Lidé mají na podobný med všelijaké recepty. Ale je to náhražka. Člověk v tomto případě nahrazuje včelu. A včela má na výrobu medu milion let staré předpisy, jak ho dělat. Člověku se to nikdy nemůže podařit stejně," vysvětluje Martinec pro Deník.
Jak se dělá z pampelišek med?
Podle Topreceptů pampeliškový med sice není medem v pravém slova smyslu, ale chuťově se mu může vyrovnat. Pokud jde hlavní rozdíl mezi klasickým medem a tím vyrobeným doma, tak jde zjednodušeně řečeno o sběrače. Ten první mají na svědomí včelky, ten druhý člověk.
Pampeliškový med se vyrábí z celých květů pampelišek. Ty je potřeba nasbírat a zpracovat. Sladkou chuť pak získává díky cukru, který se přidává do pampeliškového medu. Výsledek má zlatavou barvu a lepkavou konzistenci, díky čemu připomíná med. Proto se mu tak i říká. I když přesnější by možná bylo používat pojem pampeliškový sirup.
Pravý med je o něco zdravější, ale v pampeliškovém zůstávají vitaminy a minerální látky z pampelišek. Je tudíž vhodný pro lidi s alergií na včelí med.
Na co je pampeliškový med?
Pampeliškový med se doporučuje zejména při nachlazení a kašli. Můžete ho použít na oslazení čaje nebo si dát jednu lžičku, ať se dostane do hrdla přímo.
Ale uplatní se také v kuchyni. Podle Topreceptů se hodí k ovocným knedlíkům a obilným kaším. Dále ho můžeme použít na slazení žemlovky, nákypů nebo jogurtu s ovocem. To uvítají vegani, kteří se včelímu medu vyhýbají.
V teplých dnech možná oceníte limonády z pampeliškového medu. Stačí jen přidat vodu či sodovku a kousek citronu. Báječné osvěžení je na světě.
Kdy se sbírají pampelišky na med?
Základem je najít si pampelišky daleko od cest a míst, kde se venčí psi. Ať máte jistotu, že nebudou znečištěné. Nejvhodnější je vyrazit na pampelišky, když je slunečný den a hezky z rána.
Nijak s tím neotálejte, rozkvetlé bývají jenom několik dní. Pampelišky ovšem ne všude kvetou stejně, záleží na daném místě. Někde kvetou dříve, jinde později. Alespoň si uděláte hezkou procházku.
Po příchodu domů nechte pampelišky na chvíli rozložené na balkoně, ať má drobný hmyz čas opustit květy. Někdo hlavičky pampelišek v této fázi raději trochu oplachuje, ale tím se připravuje o cenný pyl. Když jsou pampelišky čisté, můžete se pustit do přípravy pampeliškového medu.
Recept na med z pampelišek
Pokud se rozhodnete připravit pampeliškový med, můžete si vybrat z několika postupů. Někdo třeba vaří všechny suroviny kromě květů, aby se nepřipravil o cenné látky. Jiný svaří všechno, pak má hustější a chutný sirup. Je to jen na vás. Pampeliškový med si můžete připravit třeba podle tohoto receptu:
- 300 květů pampelišek
- 1 litr vody
- 1 kilogram krystalového cukru
- 1 citron (bio)
- 1 pomeranč (bio)
Pampeliškové květy (jenom květy) sbíráme nejlépe hodně rozvité. Odstraníme hmyz, opláchneme a nalijeme na ně litr vody. Citron a pomeranč omyjeme a nakrájíme na kolečka. Přidáme k namočeným květům a vaříme asi 20 minut. Poté vše necháme louhovat 24 hodin.
Druhý den scedíme přes husté sítko (plátno) a v tekutině rozmícháme cukr. Vaříme odkryté asi hodinu. Čím déle budeme med vařit, tím víc se bude vypařovat voda a med bude hustší. Nalijeme do čistých skleniček, dobře otřeme hrdlo a pevně uzavřeme víčka.
Zdroje informací:
Zdarsky.denik.cz: Lidé nevědí, že tmavý med vzniká z výkalů mšic
Toprecepty.cz: Med z pampelišek, Desatero - jak na pampeliškový med. Jak ho připravit, a jak ho využít. Oblíbený sirup oceníme jako chutné sladidlo