Od premiéry filmu Vykoupení z věznice Shawshank uplynuly tři desítky let, ale i nadále se spousta lidí ptá, zda byl příběh založen na skutečných událostech. Možná je to tím, že je tento film o Andym Dufresnovi, který je odsouzen na doživotí, přestože trvá na své nevině, brutální, ale zároveň plný naděje. Tu lze totiž najít i na tom nejméně pravděpodobném místě.
Film po svém uvedení nezaznamenal jen finanční, ale i společenský a kulturní úspěch. Stal se naprostou klasikou, jež získala sedm nominací na Oscara, včetně kategorie Nejlepší film. Od té doby se jeho pověst coby mistrovského díla jen potvrdila.
Realita, nebo fikce?
Jednou provždy: Film Vykoupení z věznice Shawshank senezakládá na skutečném příběhu. Byl však natočen podle novely slavného autora Stephena Kinga. Původní název zněl Rita Hayworth and the Shawshank Redemption. Novelu pak na stříbrné plátno adaptoval Frank Darabont, který se ujal i režie.
Došlo i k pozměnění děje. Kupříkladu osudy několika postav či slavná scéna, kdy se Brooks po opuštění vězení oběsí. Padouši, jako je dozorce Norton, mají zase temnější povahu. Nicméně fakt, že si lidé mysleli, že jde o reálný příběh, dokazuje, jak moc jsou Kingova díla sugestivní a přesvědčivá.
Natáčelo se ve skutečné věznici, dnes je z ní atrakce
Ačkoli neexistuje zařízení s názvem Shawshank, vězeňské scény se natáčely ve skutečném nápravném zařízení v Ohiu. Děj filmu se sice odehrává v Kingově oblíbeném státě Maine, fakticky se ale filmaři pohybovali v Mansfieldu. Tato historická věznice zde byla postavena v letech 1886 až 1910 a zůstala funkční až do počátku devadesátých let.
Kromě Shawshanku se zde natáčelo i Tango and Cash a Air Force One. Nyní je z budovy turistická atrakce, kterou navštěvují nejvíce právě fanoušci Vykoupení. Navíc si tam kdysi odpykával svůj trest jistý Frank Freshwaters, jemuž se z vězení podařilo utéct v roce 1959. Cestu ke svobodě si jako Andy nevytuneloval. Navíc byl po šestapadesáti letech znovu polapen.
Stephen King byl s filmovou adaptací spokojený
Co si o filmovém zpracování myslel samotný Stephen King? Na rozdíl od Osvícení Stanleyho Kubricka, které nemá vyloženě rád, se mu Vykoupení z věznice Shawshank naopak líbilo. To dokazuje, že umí být kritický k adaptacím svých knih. Prý si po zhlédnutí uvědomil, že nevznikl jen jeden z nejlepších filmů, jaký kdy byl natočen, ale že má před sebou potenciální filmovou klasiku.
Navíc kvitoval s povděkem, že ač je označován za mistra hororů, Vykoupení lidem připomnělo, že je schopen napsat román, jenž je takzvaně ze života. Syrový, dojemný i plný emocí.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: The Shawshank Redemption
Screenrant.com: Is The Shawshank Redemption Based On A True Story?