Willem Arondeus: Paděláním dokladů zachránil životy mnoha Židů. Kvůli jiné orientaci ale jeho skutky upadly v zapomnění

Willem Arondeus
Zdroj: Wikimedia Commons, unknown author, Public domain

Když nacisté v květnu 1940 napadli Nizozemsko, někteří lidé tehdy věřili, že bude lepší se poddat než bojovat. Willem Arondeus si ale nedělal iluze o tom, jak by pro něj okupace mohla dopadnout. Jako gay by měl pramalou šanci. Proto se rovnou přihlásil k holandskému odboji, kde mohl zužitkovat i své výtvarné nadání.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 20. 01. 2025 16:00

Začal s paděláním dokladů, což mnohým Židům zachránilo život. Pak se také podílel na likvidaci jedné registrační kanceláře. Tato vítězství ale trvala jen krátce. Brzy byli mnozí zatčeni, souzeni a popraveni.

Rodiče Willemovu orientaci nepřijali

Willem Arondeus se narodil 22. srpna 1894 do velké amsterdamské rodiny. Jeho rodiče navrhovali divadelní kostýmy, takže vždy podporovali Willemovu kreativitu. Stejně jako u jeho dalších pěti sourozenců. Když se jim ale v sedmnácti letech svěřil se svou orientací, nepřijali to jeho rodiče zrovna nejlépe. Byl tak nucen z domova odejít.

Díky svému nadání se ale o sebe postaral. Kromě umění se věnoval spisovatelské činnosti. Ve dvacátých letech byl také požádán, aby vytvořil nástěnnou malbu pro rotterdamskou radnici. Uživit se z toho dokázal, zámožný ale nebyl. Bohatství však našel jinde. Ve třicátých letech se seznámil s Janem Tijssenem. Šťastné chvíle pak bohužel brzy vystřídaly obavy ze sílícího vlivu nacistů. Homosexualita byla v Nizozemsku legální od roku 1811, Němci ji ale znovu postavili mimo zákon.

Willem Arondeus a jeho role v holandském odboji

Zprvu se Willem soustředil na vydávání publikaci, které měly vyzývat spoluobčany k tomu, aby se postavili nacistické okupaci Nizozemska. Zanedlouho ale převzal aktivnější roli. Všichni Holanďané židovského původu měli mít k průkazu totožnosti připsané písmeno J. A to se právě Arondeus snažil paděláním změnit.

Byl tady ale jeden problém. V Amsterdamu byla registrační kancelář, kde byly záznamy o všech obyvatelích. Kdyby je gestapo porovnalo s doklady, zjistilo by, že jsou upraveny. A tak se rozhodl odboj budovu vyhodit do povětří. Zneškodnili stráže, nastražili výbušniny a utekli. Podařilo se jim zničit 800 000 kopií dokladů a další tisíce znehodnotil kouř a voda. Bohužel ale měli mezi sebou zrádce. Willem sice u výslechu nikoho neudal, Němci si ale i tak, v jednom z jeho zápisníků, dohledali jména spolubojovníků.

Zatkli celkem 14 odbojářů, neobvinili pouze dva. Willem, spolu s ostatními, stanul před popravčí četou 1. července 1943. Ani jednomu z nich nezavázali oči. Willemovi bylo pouhých osmačtyřicet let. Ještě předtím ale stihl svému právníkovi předat vzkaz: "Ať je známo, že homosexuálové nejsou zbabělci."

Zapomentý odkaz Willema Arondeuse

Po válce byla Willemova činnost v odboji zametena pod koberec. Přestože onu akci s explozí registrační kanceláře vedl on, zásluhy byly připsány někomu jinému. Až v osmdesátých letech 20. století dostal posmrtně medaili za statečnost. Jeho sexualita byla ale tabuizována až do devadesátých let. Ač je jeho příběh dnes téměř zapomenutý, kdo se o jeho činnosti něco dozví, musí uznat, slovy jednoho z Willemových spolupracovníků: "Člověk nemusí být heterosexuál, aby byl hrdina".

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Willem Aroundeus
Allthatsinteresting.com: The Story Of Willem Arondeus, The Gay Man Who Sacrificed His Life To Protect Dutch Jews From Nazis

Dětská hvězda Michaela Kudláčková skončila ve spárech agresora: Lepší pět minut protrpět než být mrtvá

Dětská hvězda Michaela Kudláčková skončila ve spárech agresora: Lepší pět minut protrpět než být mrtvá

Související články

Další články