Zářijové oslavy dožínek: Poslední snop jako vrchol celoroční dřiny a pranostiky, které předpovídají podzim a zimu

oslava Dožínek
Zdroj: Wikimedia Commons, Alfred Wierusz-Kowalski, Public domain

Dožínky byly u našich předků vždy velmi zásadní událostí. Konečně se zúročila těžká práce na poli. Pokud byl úrodný rok, bylo rozhodně co slavit. Jak to celé probíhalo? A proč byly žně důležité i pro čeleď?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 12. 09. 2023 16:00

Historie tradičních dožínek nebo též žní sahá až do 12. století. Slované tehdy tímto svátkem velebili úrodu a přírodní bohatství. V současnosti připadá oficiální datum žní na 28. srpna. Oslavuje se však až do konce září.

Poslední snop jako symbol konce dožínek

Velmi důležitým prvkem oslav dožínek byl takzvaný poslední snop. Ten se zdobil buď ženskými, nebo mužskými šaty a říkalo se mu bába nebo dědek. Poté byl s velkou slávou, hudbou a zpěvem odvezen z pole dolů do stavení. Tam se pak většinou položil vedle prvního svázaného snopu. Tyto dva symboly měly zajistit dobrou úrodu.

Jakmile byl poslední klas bezpečně doručen domů, uspořádala čeleď další, tentokrát vlastní slavnostní průvod. Polními květy a klasy si ozdobili kosy, srpy a hrábě, nechyběl ani vyzdobený žebřiňák a věnce na hlavách žen. Opět se za obecného veselí kráčelo z pole zpět ke stavení a jeho hospodáři, kde mu nejvýřečnější děvečka předala dožínkový věnec a popřála ke sklizené úrodě. Hospodář si ho nechal obvykle až do jara. Pak všem poděkoval, obdaroval penězi a pozval na večeři s buchtami a chmelovinou. Večer se pak zakončil veselicí.

Volba krále a královny v rámci dožínek

V září se také konala posvícení. Obilí bylo již konečně pod střechou, teď už bylo statkářům všechno jedno, i kdyby se venku ženili všichni čerti. Nastal čas pozvat vzdálené příbuzné i sousedy. Po tvrdé práci se musel člověk něčím odměnit. Každou návštěvu pak hospodář přivítal host do domu, bůh do domu.

Ke konci září se pak z hornatých krajů sváděl dolů dobytek k přezimování. Čeleď v té době uzavírala nové smlouvy se statkáři na příští rok. Na Plzeňsku si zase čeleď volila chudého krále a královnu. Ti pak spolu s dvořany obcházeli ves a zpěvem prosili o dary. Večer se pak z výslužky konala v místní hospodě hostina.

Pranostiky na září

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Září
Českézvyky.cz: Dožínky, obžínky, dožatá - lidová slavnost na ukončení žatvy
Českézvyky.cz: Září, lidové zvyky, tradice a pranostiky

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články