Letošní předávání cen Český slavík předepisovalo hostům ten nejslavnostnější dress code, tedy black tie. A i tentokrát se našli jedinci, kteří jej záměrně - či omylem - porušili. Richard Genzer například převedl nepříliš originální klasiku v podobě saka a trička s potiskem, diskutabilní byla průhledná provokace Richarda Krajča.
Dámy letos na červeném koberci ve velké večerní skutečně zazářily, ovšem mnohdy jim celkový dojem kazil jejich doprovod. Příkladem mohou být DJ Lucca se skladatelem Michalem Dvořákem nebo Alice Jandová s Petrem Jandou.
Black tie neznamená černé šaty a kravatu
Muži si totiž předepsaný dress code leckdy vykládali po svém, pokud tedy vůbec četli pozvánku. Black tie doslova znamená černá vázanka, a odkazuje tedy především na pánské ošacení. Kravata je ale naprostým tabu. Pánům tento dress code předepisuje motýlka a smoking. Ten poznáte jednoduše - jeho klopy jsou potaženy hedvábím nebo jiným lesklým materiálem a kalhoty mají po stranách lesklé lampasy.
Dámy by pak v souladu s black tie měly obléknout dlouhé večerní šaty a střevíce na podpatku s uzavřenou špičkou, to celé pak doplnit decentním elegantním psaníčkem. A pozor, černé být večerní šaty skutečně nemusí, hostitele neurazíte ani tmavě modrou, tmavě fialovou nebo bordó. Přešlapem jsou v tomto případě koktejlky, tedy šaty ke kolenům, které jsou pro akce s předpisem black tie zcela nevhodné.
Umělecký záměr? V pořádku
Toliko k pravidlům. Protože je Český slavík také o módě, umění a jisté kreativitě, porušení striktního dress codu s jistým uměleckým záměrem může být vnímáno jako adekvátní a vítané. Příkladem může být zpěvák Jan Bendig, který ohromil fialovým modelem s dlouhou vlečkou a potiskem tváří všech vítězů Slavíka, nebo raperka Sharlota, kterou do společnosti doplnil partner v modelu, který typově doplňoval ten její.
Jak si ale vysvětlit Richarda Krajča v průhledné síťovině namísto košile, když by svoji ženu Karin mnohem vhodněji doplňoval právě ve smokingu a motýlku? Ale dobrá, možná jde v jeho případě o jistý záměr - coby milovník módy si občasný úlet může dovolit.
Genzer v tričku, sáčku a keckách
Zcela jinou kategorii ale tvoří pánové, kteří neprojevili žádnou snahu se do společnosti obléknout, byť je Český slavík největším svátkem hudby v českém showbyznysu, nepočítáme-li Ceny Anděl.
Petr Janda oblékl sako a košili s potiskem, kterou si muži berou na běžné denní pochůzky, Peter Nagy dokonce vynesl květovanou košili s poměrně velkou rozhalenkou a Richard Genzer zvolil snad nejnudnější kombinaci luxusního trička s potiskem, saka a tenisek, stejně jako Michal Dvořák. Jakub Kohák se dokonce přišel bavit v mikině a kšiltovce. Jak si tento postoj vysvětlit?