Změna času: Letní čas začíná poslední neděli v březnu, v Čechách byl zaveden v roce 1979

Změna času 2024: Kdy se bude měnit čas na letní čas
Zdroj: Pixabay

Změna času se blíží. Letní čas nastane v neděli 31. března 2024, kdy si ve dvě ráno posuneme hodinky na třetí hodinu. Víte, jaká je historie letního času v České republice a jak tato změna podle odborníků vplývá na lidský organismus?

Jana Jánská
Jana Jánská 24. 02. 2024 18:00
Aktualizováno 12. 03. 2024 10:10

Zimnímu času se říká také standartní, protože je ten původní, středoevropský čas. O letním čase bychom mohli říct, že jde o anomálii, u nás byl byl zaveden nařízením vlády v roce 1979.

Jak se mění letní čas

Podle informací Českého rozhlasu se v roce 1979 posouvaly ručičky hodinek o půl noci na jednu hodinu. Později se to ustálilo na posunu z 2:00 na 3:00. Důvodem byla úspora energie. Prodloužení denního světla do pracovního světla vytvoří lepší podmínky pro využití volného času pracujících a přinese další úspory elektrické energie,“ vysvětlovali před 45 lety soudruzi v rozhlase.

Od té doby musíme se změnou zimního času na letní počítat každou poslední neděli v březnu. Dnes to za nás vyřeší technika, protože počítače a mobilní telefony změní čas automaticky. Pokud ale holdujete klasice, nezapomeňte ráno na manuální změnu a posuňte ručičku hodinek dopředu.

Kdy se mění čas na zimní

Ke změně letního času na zimní dochází poslední neděli v říjnu, kdy se o třetí hodině posouvá hodinová ručička zpátky na druhou. Budeme sice moci spát o hodinu déle, jenže rovněž nastává období, kdy se stmívá brzy.

Střídání časů je v Evropské unii prozatím nastaveno do roku 2026, poté možná dojde k přehodnocení. Dnes už totiž úspora energie není tak výrazná. Naopak je "ubírání a přidávání" hodiny zátěží pro organismus.

Magazín eXtra.cz zmiňuje bývalou předsedkyni Akademie věd ČR Helenu Illnerovou, podle které přechod na letní čas s "chybějící hodinou" způsobuje problémy s psychickou i fyzickou výkonností. Lidé si stěžují na zhoršení spánku, únavu či nevolnost. A přenastavení vnitřních hodin jim nějakou dobu trvá.

Zdroj informací:
Irozhlas.cz: Letní čas platí v Česku už 40 let. Zavedl se kvůli úspoře elektrické energie a zefektivnění výroby

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články