Přestože máme naději, že změna času bude od příštího roku už minulostí, letos se s ní ještě musíme potýkat. Odborníci se přitom téměř jednohlasně shodují na tom, že pro lidský organismus není střídání času dvakrát do roka nic dobrého. Jaké nepříznivé dopady může mít na lidské zdraví i pár dní po té a jak se s ním co nejlépe vyrovnat?
Pokaždé když se mění čas, musíme se vypořádávat s celou řadou přidružených faktorů, které mění náš denní harmonogram. Zvláště pak při jeho posunu na ten letní, který měl původně ulehčit ekonomice. Ač by se to mohlo zdát jako banalita, vaše tělo tyto změny pravděpodobně vnímá jinak. Kromě dřívějšího vstávání a o hodinu kratšího spánku, je těžší si zvyknout i na dřívější usínání vzhledem k prodloužení doby, kdy je ještě světlo. Jaké další dopady může mít střídání času na zdraví a psychiku?
Rozhozené biologické hodiny
Vědci se shodují na tom, že je změna času pro zdraví člověka poměrně zásadní. Neblaze působí na mozkové funkce, zejména na množství energie. Lidský organismus je totiž navyklý na pravidelné střídání světla a tmy. Jakékoliv narušení tohoto procesu mu pak může způsobit nemalé potíže. Zásadním důsledkem posunu hodinových ručiček je rozhození biologických hodin, jejichž opětovná synchronizace trvá mnohem déle než jen pár dní. Lékaři zabývající se touto problematikou navíc zdůrazňují, že například pro jedince s autismem bývají tyto změny skutečně nepříjemné. Může totiž trvat celé měsíce, než si citlivější jedinci zvyknou na posun času.
Narušení kvality spánku
Jednou z dalších nepříznivých změn, se kterou se v souvislosti se změnou na letní čas pravděpodobně potýká většina lidí, je zhoršení kvality spánku. Ta přitom úzce souvisí se zdravím. Doba spánku se podle vědců při přechodu na letní čas zkracuje o patnáct až dvacet minut. Navíc vstávání za tmy silně narušuje spánkový cyklus, takže se zvyšuje i riziko infarktu nebo mrtvice.
Krátkodobé zhoršení vnímání a pomalejší reakce
V souvislosti se zhoršením spánku přichází jako bezprostřední důsledek také zhoršení a kvalita vnímání i reakcí. V ohrožení se tak mohou ocitnout například řidiči, u nichž zpomalené reakce i kognitivní problémy zvyšují (zejména následující den po změně času) riziko a míru nehodovosti.
Jak se s jiným časem co nejlépe vypořádat?
Lépe se vyrovnat s přechodem na letní čas, při němž dochází k posunutí hodinových ručiček o hodinu dopředu, pomůže pár drobných zásad. Stejně jako v případě jet lagu je třeba upravit především spánkový režim, což vaše tělo ocení nejenom prvních pár dní po změně času.
Zásadní je nekoukat při usínání na televizi. Nejméně hodinu před usínáním si dopřejte relaxační činnost. Vyhněte se především takzvanému modrému světlu, které vyzařují displeje a monitory, ale i televizní obrazovky. Zkuste si namísto sledování oblíbeného seriálu před spaním raději číst. Myslete na pravidelnost spánku. Choďte spát každý den ve stejný čas, který vám pomůže se s jinou dobou usínání rychleji vyrovnat. Nezapomínejte ani na kvalitu matrací a polštářů, na kterých spíte. Možná, že je právě teď vhodná chvíle na jejich výměnu.