Kauza metanol, k níž došlo v září roku 2012, ochromila celou zemi. Jinak plné regály zely od 14. září prázdnotou. Bylo možné koupit si pouze nápoje s obsahem alkoholu maximálně do 20%. Obětí otravy totiž stále přibývalo. Někteří zaplatili vlastním životem, jiní trvalým poškozením zraku.
Aféra s metanolem přinesla s sebou jedno nej, a to sice největší počet obviněných v dějinách české kriminalistiky. Metanol měl pocházet z Česka. Objednala si ho jedna firma z Opavy, odkud pak putoval na černý trh. První dvě oběti pocházely z Havířova. Zemřely 6. září 2012.
Otrava nebo vražda?
Hlavním motivem míchání otráveného alkoholu byla hamižnost. V Praze však jeden muž nehodlal využít metanol ke snadnému obohacení, nýbrž, hnán nenávistí, k vraždě. Psal se rok 2013 a v jednom bytě na sídlišti v Chodově byla nalezena mrtvá žena. Vše ukazovalo na to, že i ona dala přednost pančovanému alkoholu, což se jí nakonec vymstilo. Navíc se ve vypité lahvi našly zbytky metylalkoholu, což vše jen potvrzovalo.
Přesto se policisté snažili zjistit něco o její minulosti a lidech, s nimiž přicházela denně do styku. Od roku 2000 byla rozvedená. Byt však i poté obývala s devětapadesátiletým exmanželem Václavem, snad proto, že část zařízení patřila jemu. Společný život ale nedělal dobrotu. Na denním pořádku byly hádky, které se navíc stupňovaly.
Muž se tak jednoho dne rozhodl dusno, vyostřené ženiným alkoholismem, jednou provždy ukončit. Věděl, že pravidelně upíjí z lahví v lednici, stačilo tak tam jen nastražit dvě otrávené lahve vodky. Myslel si totiž, že v obecném zmatku, který aféra s metanolem ve společnosti vyvolala, to budou policisté vyšetřovat jen "jako další oběť. Jinými slovy "holt je o jednoho méně".
Zjistilo se však, že se lahev s alkoholem dlouho nechladila, musel ji tam tak někdo dát nedávno. Dle následného ohledání se vrah vrátil do bytu až za tři dny, kdy si byl jistý, že již jeho bývalá žena není mezi živými. Až poté zavolal na linku 155, kde sehrál srdceryvné divadlo. U soudu tvrdil, že smrtící koktejl připravil, ale prý jen pro osobní účely, chtěl zkusit, jak to chutná. Bylo mu z toho špatně, tak si lokl jen trošku. Zbytek si chtěl nechat na lakování dřeva, bylo mu škoda to vyhodit. Na otázku, proč to tedy neodnesl do garáže či dílny, nedokázal odpovědět.
Odsouzen byl k 11 letům vězení. Dle soudu vraždil v afektu. Po odvolání mu přidali ještě tři roky navíc.
Vražedná káva
Metanol vraždil i loni. Tentokrát se měl stát řešením na to, jak rychle získat větší obnos peněz na dluhy. Žena z Jihlavska ho nalila své matce do kávy. Jednání v afektu bylo zamítnuto, neboť si ho dopředu objednala a vyzvedla. Navíc již předtím hledala na internetu účinky různých jedů.
Soud jí tak neskočil ani na to, že chtěla matce do kávy metanol jen "cvrknout", aby se jí udělalo špatně a skončila v nemocnici, kde by přišli na její údajný alkoholismus a poslali ji do léčebny. Za svůj čin si vysloužila 18 let za mřížemi.
Účinky metanolu
Na závěr rozhodně není na škodu říci si, jak vůbec taková otrava metanolem probíhá a jaké má příznaky. Podle chuti ho nepoznáte, snad jen, že může být aromatičtější než samotný etylalkohol. Kromě očividné opilosti přichází na řadu intoxikace, nevolnost jako při kocovině... a pokud se pilo ve větší míře i ztráta zraku a koma.
První pomocí může být podání čistého alkoholu, minimálně čtyřicetiprocentního. Etylalkohol působí jako protijed. Pak už zbývá jen urychleně zavolat lékařskou pomoc. Zajímavé je, že po konzumaci alkoholu si můžeme být jisti až po 72 hodinách, že nebyl říznutý metanolem. Pokud se totiž kombinuje s "čistým", příznaky se mohou projevit právě až do 72 hodin.
Zdroje informací:
Pražský.deník.cz: 10 let od rozsudku v kauze metanol - připomeňte si případ, který měl skrýt vraždu
Idnes.cz: Metanol nalila matce do kávy. Za vraždu seniorky dostala dcera 18 let vězení
Lidovky.cz: Tichý zabiják metanol - nepoznáte ho, klid máte až po 72 hodinách