Zrůdná křišťálová noc v Čechách: Hořely synagogy v Liberci i České Lípě, Židé měli na útěk kriticky málo času

Zrůdná křišťálová noc v Čechách: Hořely synagogy v Liberci i České Lípě, Židé měli na útěk kriticky málo času
Zdroj: Wikimedia Commons/Unknown author, Public domain

Jednalo se o zvěrstvo, které Evropa dlouho nepamatovala. V noci z 9. na 10. listopadu 1938 zorganizovala Třetí říše protižidovský pogrom, který vešel do dějin jako křišťálová noc. I když se fyzicky týkala jen německého území, měla  mezinárodní dosah. Co se tehdy dělo v Československu?

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 11. 2024 11:00

Nejvypjatější byla situace v českém pohraničí, které bylo podle Mnichovské dohody postoupeno Třetí říši. Zdejší Němci, kteří byli doposud upozaděni, houfně vstupovali do NSDAP nebo se nechali naverbovat do paramilitární organizace Sturmabteilung (SA), aby se za své "křivdy" pomstili jak Čechům, tak Židům.

Vypalování synagog v Liberci a České Lípě

Hlavním městem nové říšské župy Sudety a také hlavním sídlem jejího šéfa Konrada Henleina se stal Liberec. Není proto divu, že zabavení majetku Židů a jejich následné vyhnání bylo provedeno bleskově. Ještě před onou osudnou nocí ale spousta obyvatel židovského původu raději prchla do vnitrozemí. Věděli, že je na německém území nic dobrého nečeká. Místní synagoga byla také raději již dopředu uzavřena. Přesto ji nacisté 11. listopadu 1938 vypálili.

Ušetřena nebyla ani synagoga v České lípě. Po uhašení požáru se na místo vrhl dav a začal rabovat vše, co nepohltily plameny. Další den byla podpálena znovu, což se jí stalo osudným. Starosta města pak antisemitskému listu Stürmer hrdě sdělil, že město bude brzy od Židů zcela očištěno.

Vzpomínky pamětníků na křišťálovou noc

Přestože v době křišťálové noci byly Miroslavovi Uxovi pouhé tři roky, protižidovský pogrom v rodných Nýřanech z hlavy nikdy nevymazal. Hlavně pohled na hořící synagogu a hasiče, kteří stříkali vodu na okolní domy, jen ne na šlehající plameny. Poté se musel spolu s dalšími 28 rodinami, jejichž členové byli v Sokolu či se jinak angažovali proti nacistickému režimu, odstěhovat. A to nejpozději do 24 hodin.

A jak vypadala podle přímého účastníka křišťálová noc na německém území? To na vlastní kůži zažila Nechame Drober, které bylo v té době jedenáct. Spolu s rodiči žila v Königsbergu, dnešním Kaliningradu, který byl tehdy významným přístavem Třetí říše.

„Měli jsme z okna výhled na synagogu, takže když začala 9. listopadu hořet, sledovali jsme to přímo z okna,“ citovaly Nechame webové stránky Českého rozhlasu. Pak se ozvaly těžké kroky na schodišti a za chvíli zabušil na dveře příslušník SS. Začal na ně křičet a přitom na zem vyhazoval všechny jejich věci. Otec byl okamžitě zatčen. Děti tak zůstaly samy s matkou.

Reakce okolního světa na křišťálovou noc

Pogrom vyvolal mezinárodní pobouření. Spousta novinářů ho připodobnila k vražedným akcím podobného ražení v osmdesátých letech 19. století v carském Rusku. Anglie přijala desetitisíce dětských uprchlíků. Do sedmnácti let bylo možné do země vstoupit velmi zjednodušeným způsobem a bez nutnosti doprovodu rodičů.

Během křišťálové noci bylo zdemolováno zhruba 7500 židovských obchodů, vypáleno 171 domů a 119 synagog. O život přišlo téměř 100 Židů a zhruba 30 tisíc - většinou těch majetnějších - skončilo v koncentračních táborech Dachau, Buchenwald a Sachsenhausen.

Spojené státy odvolaly z Německa svého velvyslance, další země s ním zpřísnily diplomatické vztahy. Nacisté si křišťálovou nocí zavřeli spoustu pomyslných dveří a zdiskreditovali také ostatní spolky ve světě, jež sympatizovaly s jejich hnutím. Třetí říše se tak vyprofilovala jako silně antisemitský stát se skutečně hrůzným represivním aparátem.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Křišťálová noc
Holocaust.cz: Křišťálová noc v pohraničí, Vzpomínka pana Miroslava Uxy na křišťálovou noc v Nýřanech
Radiozurnal.rozhlas.cz: Byl to šok, vzpomíná pamětnice na křišťálovou noc

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články