Článek o sestrách Gaborových by mohl klidně začít Bylo, nebylo... Magda, Zsa Zsa a Eva totiž byly vždy v centru pozornosti. Hlavně co se týče vdavek. Byly to takové "Kardashianky" starého Hollywoodu, které fušovaly do filmu, televize i podnikání. Ani jedno ale těmto temperamentním Maďarkám nešlo. Jednoduše byly slavné, protože byly slavné.
Sestry Gaborovy (narozené mezi lety 1915 a 1919) si rozuměly s evropskou šlechtou, módními ikonami i americkými obchodními magnáty. Dokázaly rozesmát klidně celé hlediště či vyhrát jakoukoli debatu, přestože angličtina nebyla jejich rodným jazykem. Co je k tomu pohánělo? Intenzivní úsilí, obrovská chamtivost a neukojitelná touha po slávě.
Touhu po slávě zdědily po matce
Jolie Gabor byla pravděpodobně stejně slavná jako její dcery. Po první světové válce si žila pohodlným životem téměř dospělé mladé dívky, kterou podporovali bohatí rodiče. Od mládí chtěla dobýt prkna maďarských scén a stát se další velkou divadelní hvězdou. A hodlala pro to udělat vše. Třeba se i provdat za důstojníka armády Vilmose Gabora s podepsanou šestiměsíční smlouvou, která jí umožňovala opustit tento svazek, pokud by bránil v její kariéře.
Vilmos zase myslel jen na děti. Přesněji řečeno na syna. Jako naschvál se mu narodily tři dcery. Jako první přišla na svět Magda. Jolie věděla, že pokud zůstane, může na herectví zapomenout. Když se manžel dozvěděl o jejích plánech, pohrozil jí, že holčičku vyhodí z okna, pokud odejde. Poslechla ho. Zůstala až do narození druhé dcerky Zsy Zsy. Důstojník ji ale opět nechtěl pustit. Prý až porodí ještě jedno dítě, tentokrát určitě syna, rozvede se s ní. Jenomže to byla zase holka, Eva. Když se ho pak Jolie zeptala, zda svůj slib dodrží, jen se jí vysmál. "Kde bys prosím tě chodila. Vždyť jsi už stará," odvětil.
Vojenský dril sester Gaborových
Když nebyli kluci, musely snášet vojenský dril holky. Sestry měly každý den naplánovaný do puntíku. Od snídaně přes školu až po nekonečný cyklus biflování. Musely zvládnout širokou škálu disciplín a předmětů. Cokoli, co by jim pomohlo dostat se k hvězdné slávě. Musely tak zvládat i hru na klavír, šerm či cizí jazyky. Jak již mnozí z vás určitě tuší, oním přísným velitelem byla v tomto případě jejích matka.
"Nejlepší" však byly lekce plavání. Jolie s nimi na lodi doplula doprostřed jezera, kde je pak shodila do vody. Jejich úkolem bylo zůstat na hladině a neutopit se. Prý taková drsnější lekce přežití.
První neúspěch dcery Zsa Zsa
Jak již bylo předestřeno výše, sestry vynikaly jen v tom, že jsou slavné. Tak kupříkladu Zsa Zsa se v patnácti zúčastnila soutěže Miss. Zpočátku to šlo dobře, pak ji ale diskvalifikovali, když zjistili její věk. Zatímco ji to zdrtilo, matku zase pěkně nakrklo. A to tak, že řediteli soutěže uhodila.
Magda jako odbojářka
Magda byla možná ta nejméně známá. Tedy, co se týče showbyznysu. Jinak byl její život velmi zajímavý. V roce 1941 si začala románek s o šedesát let starším portugalským velvyslancem Carlosem de Sampayem Garridoem. V té době ale byla zároveň vdaná za polského hraběte.
Její milenec ji uvedl do světa špionáže a luštění nacistických kódů. Kromě toho spolupracovala i s maďarským odbojem. Bylo to vlastně osobní. Její rodina měla židovské předky. Proto se jí podařilo v roce 1944 uniknout gestapu jen o vlásek.
Příliš mladá Eva Gaborová
A co Eva? Ta si stěžovala, že jí v herectví překážel příliš mladistvý vzhled. Kdyby se tak hnala na konkurzy později, jistě by uspěla. Vše vždy zkazily jen kamerové zkoušky. Smlouvy již prý byly připravené a podepsané...
Tragédie a impérium s parukami Evy Gaborové
V roce 1966 Magda v noci zakopla o svého psa a spadla ze schodů. A pád potkal i jejího manžela. Magda o několik dní později utrpěla těžkou mrtvici, která ji upoutala na invalidní vozík a zanechala s extrémně omezenou slovní zásobou. Manželovi byla zase diagnostikována rakovina v terminálním stadiu. Zemřel během následujícího roku. Po jeho smrti čekala Magdu velká právní bitva o jeho majetek a peníze. Tu nakonec vyhrála.
Eva se po vrtkavých úspěších v herectví vrhla na výrobu paruk. A to byl vlastně jediný pořádný úspěch sester Gaborových. Vzniklo z toho skutečné impérium, které navždy změnilo trh s parukami. A funguje dodnes.
Poslední a trpící Zsa Zsa Gaborová
Zsa Zsa se dožila devětadevadesáti let a zemřela jako poslední. Za svého života kráčela k oltáři celkem devětkrát (Magda šestkrát a Eva pětkrát). Poslední roky života ji ale sužovaly vážné zdravotní potíže. Po autohavárii zůstala částečně ochrnutá. Pak následovala mozková příhoda a vážná infekce končící amputací pravé nohy.
Posledních pět let se neslo ve znamení demence a komatózních stavů. Byla zcela odkázaná na podporu života. Odchod na druhý břeh tak byl pro ni skutečným vysvobozením.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Gabor sisters
Grunge.com: The Untold Truth Of The Gabor Sisters