"Poslední z Vikingů" Roald Amundsen: Slavný dobyvatel jižního pólu zemřel při záchranné misi, jeho ostatky se nikdy nenašly

Roald Amundsen
Zdroj: Wikimedia Commons, Preus Museum Anders Beer Wilse, CC BY 2.0

V roce 1911 se Roald Amundsen a členové jeho expedice ocitli na nejjižnějším cípu světa, což společně oslavili vztyčením norské vlajky. Tak byl navždy zpečetěn a uchován odkaz Amundsena coby muže, který jako první dosáhl jižního pólu. A nebylo to zdaleka všechno, co tento neohrožený průzkumník dokázal.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 17. 01. 2025 11:00

Roald Amundsen, který byl fascinován polárním průzkumem již od svého mládí, strávil většinu svého života putováním na nejchladnější místa světa. A při jedné takové výpravě také zemřel. Se svým letadlem zmizel kdesi nad Severním ledovým oceánem...

Chlapec, který se chtěl stát průzkumníkem

Roald Engelbreth Gravning Amundsen se narodil 16. července 1872 v norském Borge. Již od mladého věku věděl, že chce objevovat svět. Jeho vysněným cílem byly polární oblasti. A tak prý často spával, během třeskutých zim, s otevřenými okny, aby se na nevlídné počasí a teploty hluboko pod nulou dostatečně připravil.

Nejprve ale nějakou dobu studoval lékařství, aby udělal radost své matce. Pak začal cestovat s lovci velryb. Byla to jeho přirozenost. Pocházel z dlouhé řady námořníků a byl hrdý na to, že ho nazývali "posledním z Vikingů". První samostatnou výpravu podnikl v roce 1903. Jako jednatřicetiletý se vydal do ledových vod na sever od Kanady. Spolu se svou posádkou a 21metrovým rybářským člunem proplul jako první tak zvaný Severozápadní průjezd. To mu ale zdaleka nestačilo. Nyní měl zálusk na jižní pól.

Dobytí jižního pólu

V létě roku 1910 se Amundsen se svou lodí Fram vydal na průzkum severního pólu. Byla to ale pouhá zástěrka. Svůj skutečný cíl, jižní pól, držel v tajnosti před vládou i svou vlastní posádkou. Problém byl v tom, že se na toto místo měl vydat i Angličan Robert Scott. Norové by ho tam zřejmě nepustili, kdyby věděli, že usiluje o stejnou oblast. Nechtěli s Brity soutěžit.

O svém skutečném záměru informoval Amundsen námořníky až poté, co propluli kolem Madeiry. Všichni nadšeně souhlasili. V lednu 1911 dosáhla Fram Zátoky velryb na Antarktidě. Tam strávili několik měsíců přípravami. A nutno dodat, že ve vzájemné spolupráci s anglickým táborem. Když se pak konečně vydali na cestu k jižnímu pólu, získali díky psům pořádný náskok. Na konci téhož roku, přesně 14. prosince, zabodli do ledu norskou vlajku. Konečně dosáhli nejjižnějšího bodu Země. To pak oslavili šampaňským. Láhev měl u sebe expediční kuchař, dokonce s ní spal, aby sklo v mrazu neprasklo.

Scott se s Amundsenem na jižním pólu minul a při zpáteční cestě, spolu se svým týmem, zahynul. Norský průzkumník zatím přežil...

Poslední výprava Roalda Amundsena

Roald Amundsen po dosažení jižního pólu rozhodně neusnul na vavřínech. Ještě se vydal na Severní mořskou cestu (dříve známou jako Severovýchodní průjezd) a severní pól. Doufal, že ho jako první člověk přeletí. V roce 1925 se o to pokusil poprvé, cíl ale minul o 241 kilometrů. Následující rok se "trefil", předběhl ho ale Američan Richard E. Byrd.

V roce 1928 ho čekal nelehký úkol. Měl najít přeživší z lodi Italia, jež se potopila na cestě k severnímu pólu. Jenomže jeho letadlo záhadně zmizelo. On a jeho společníci se pravděpodobně zřítili někde nad Norským mořem. Jejich ostatky nebyly nikdy nalezeny.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Roald Amundsen
Allthatsinteresting.com: The Incredible Story Of Roald Amundsen, The First Explorer To Reach The South Pole

Dětská hvězda Michaela Kudláčková skončila ve spárech agresora: Lepší pět minut protrpět než být mrtvá

Dětská hvězda Michaela Kudláčková skončila ve spárech agresora: Lepší pět minut protrpět než být mrtvá

Související články

Další články