Barevné umění Aurélie Durand: Magazín Lifee.cz vyzpovídal v Paříži autorku ilustrací, které vyvolávají v lidech radost

Aurelia Durand, francouzská umělkyně
Zdroj: Se souhlasem LEGO
Šéfredaktorka Lifee.cz Markéta Behinová se v Paříži setkala s umělkyní Aurélií Durand.Aurélia Durand je francouzská umělkyně, jejíž ilustrace oslavují sílu hry a vyvolávají v lidech radost. Ve svých knihách se věnuje tématům, která považuje v dnešní době za velmi důležitá.Aurélia se stala ambasadorkou umělecké galerie LEGO Superpower Studios v Paříži.+ 6 fotek+ 7 fotek

Francouzská umělkyně Aurélia Durand se s vášní věnuje tvorbě barevných uměleckých děl. Maluje hlavně digitálně, ale zdobí také plátna, stěny a třeba i basketbalové hřiště. V rozhovoru pro magazín Lifee.cz popisuje, jak její originální díla vznikají: „Mojí oblíbenou inspirací jsou hudební klipy z 90. let.“

Markéta Behinová
Markéta Behinová 03. 10. 2024 14:00

Nedávno proběhla v Paříži unikátní galerie, která nabídla nezapomenutelný zážitek z hraní dětem i rodičům. Za uvedením LEGO Superpower Studios stojí několik ambasadorů a uznávaných umělců z celého světa. Jedním z nich je i Aurélia Durand, jejíž ilustrace oslavují sílu hry a vyvolávají v lidech radost. Proto se talentovaná Francouzka stala součástí kampaně Play is Your Superpower. Ta povzbuzuje rodiny, aby společnému hraní věnovaly více času.

Aurélia Durand je nejen umělkyní, ale také autorkou knih You Are an Artist (Jsi umělec) a Dance For Joy (Tanec pro radost). Specializuje se na ilustrace článků a knih, navrhování světových kampaní a animaci krátkých videí. Spolupracuje s renomovanými značkami, jako Lego, YouTube, Warner Bros, Nike nebo Google.

Výjimečnou událost v La Gaîté Lyrique v Paříži si nenechala ujít ani šéfredaktorka Lifee Markéta se svými dětmi. Vyzkoušeli si superschopnost hraní a přímo na místě si s Aurélií popovídali o tom, jak její originální díla vznikají.

Styl plný odvážných barev

Jak jste se stala umělkyní a co vás vedlo k vašemu specifickému barevnému stylu?
Nejprve jsem chtěla být návrhářkou nábytku. Získala jsem magisterský titul a pak zůstala osm let v Dánsku. Chtěla jsem najít práci v oboru u velkých značek, ale to se mi nedařilo. Tak jsem začala kreslit, protože mi v Dánsku chyběly barvy. V zimě je tam příliš šedivo a přes barvy jsem se chtěla spojit s tím, kdo jsem, tedy osoba různých kultur.

Jaké máte vlastně kořeny?
Moje máma pochází z Pobřeží slonoviny a táta z Francie. Žila jsem v dětství na různých místech a chtěla jsem to promítnout do svého umění. Jednoho dne, po nakreslení mnoha věcí a hledání svého stylu, jsem vytvořila něco, co vypadá jako můj současný styl. Cítila jsem, že je to ono, že tenhle styl chci dál rozvíjet odvážnými barvami, vzory a výrazy. A skrze své umění se propojovat s ostatními. Publikovala jsem svou práci na Instagramu, ale postupně i mimo internet mezi lidmi. Napsala o mně média, a tak se o mně začalo vědět. Stala jsem se profesionální umělkyní a podílím se na různých kreativních kampaních, jako třeba pro Lego.

Spolupráce s velkými značkami

Často spolupracujete s velkými značkami na různých kreativních projektech. Jaká byla vaše největší výzva v rámci tohoto typu spolupráce?
Když spolupracuji s velkými značkami, hodně se učím. Cítím, že mě lidé povznášejí a pomáhají mi se rozvíjet. Od své první velké spolupráce, která byla s Apple, opravdu vidím, že kdybych nepracovala s profesionály, s velkými značkami, moje umění by nebylo tím, čím je teď.

Můžete být konkrétní?
Tyto spolupráce mi pomohly lépe pochopit mou produkci a rozvíjet to, co mi třeba nepřipadalo důležité. Moji práci komentovali a i to je přínosem. Pro umělce může být složité své dílo popsat, protože jste do něj tak ponořeni, že se od toho těžko distancujete. Takže mi to pomohlo mít odstup a snáz pochopit, kdo jsem. Baví mě se setkávat s lidmi, kteří mé práci rozumí, jsou obdivuhodní a mají inovativní myšlenky. To jsou pozitiva spolupráce s velkými společnostmi.

Feminismus, antirasismus i planeta

Co považujete za nejdůležitější projekt ve své kariéře a proč?
To je těžké říct. Vnímá svoji práci globálně, byla to postupná cesta až k mému dnešnímu umění. Práce, kterou jsem udělala včera, mi pomůže vytvořit projekt zítra. Ale myslím, že nejdůležitější jsou knihy, na kterých pracuji, protože jsou pro děti. Jsou to knihy o důležitých tématech - antirasismu, feminismu, planetě, zkrátka o tématech, o kterých musí další generace přemýšlet a jsou pro ni důležitá. A myslím, že tohle je dobrý způsob, jak pomocí obrázků témata vysvětlit a udělat to zábavnou a přístupnější formou.

Jak vznikají vaše ilustrace – začínáte vždy nápadem, barvami nebo konkrétním příběhem?
Když pracuji například na knize, většinou si přečtu příběh a snažím se najít inspiraci, protože nějaká témata a výrazy jsou pro mě třeba nové. Když pracuji na projektu pro velkou značku nebo pro nějaký subjekt, snažím se nejdřív pochopit, kdo jsou, co dělají, co mají rádi. Mluví se mnou o tom, čemu se věnují a tak se od nich hodně učím. Pak začnu malovat skici. Ukážu jim svou předchozí práci a bavíme se o tom, co se jim líbí. Vytvořila jsem si osobní portfolio z obrázků, které se mi líbily. To je základ, který jsem si vybudovala roky předtím, než jsem získala klienty, a používám ho dodnes.a

Inspirace v malých obchodech

Jaké jsou vaše pracovní nástroje?
Většina mé práce je digitální, používám počítač s grafickým tabletem a Adobe Illustrator. To jsou mé hlavní nástroje. Někdy také maluji na plátno nebo na stěny, ale třeba i na basketbalové hřiště. A dělám také animace.

Co vás momentálně nejvíce inspiruje?
Mojí inspirací je všechno kolem nás. Ráda se dívám na animované filmy. Ráda se procházím po ulici a prohlížím si výlohy obchodů. Může to být šperk nebo třeba oblečení. Myslím, že je zajímavé se podívat na to, co lidé dělají. A nemyslím velké řetězce, ale spíš malé obchody, kde jsou skuteční umělci a řemeslo. V Paříži chodím ráda do historické čtvrti Le Marais nebo na podobná místa. Je pro mě inspirující vidět použití barev a vzorů.


Patří mezi vaši inspiraci i hudba?
Určitě. To je dalších z mých oblíbených věcí, sledovat africkou hudbu, staré klipy z 90. let. R&B, pop music, afro beat… Některé současné hudební klipy nejsou moc umělecké. Stará hudební videa jsou zajímavější. Je v nich tolik k vidění.

Umělecká díla Aurélie Durand si můžete prohlédnout v naší galerii.

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Pavlína Jágrová o slavném strýci: Jaromír mě v podstatě vychoval, vlastního tátu jsem nepoznala

Související články

Další články