Do Vánoc roku 1984 tehdy zbývaly dva dny a sedmý vůz desetivozové soupravy metra směřující do centra města byl plný lidí. Když vyjela ze 14. ulice, bylo ve voze okolo 20 osob. Náhle se k sobě seskupilo pět mužů, došlo k potyčce a poté střelbě. Co se stalo?
Střelcem byl Bernhard Goetz, který se po tomto dni stal slavným. Psali o něm, jak se dokázal ubránit zlodějům. Zároveň tím ale započala velká debata o rasách, zločinnosti, limitech sebeobrany a do jaké míry se mohou civilisté spolehnout na pomoc policie. Abychom ale porozuměli činům Goetze, je potřeba se vrátit o několik let zpět, když byl přepaden úplně poprvé.
První přepadení
Bernhard byl poprvé napaden v roce 1981 ve stanici metra Canal Street třemi mladými muži, o nichž tvrdil, že měli zálusk na jeho věci. Prohodili ho skleněnou výplní a trvale mu poranili hrudník a koleno. Ale i přes svá zranění dokázal asistovat policistovi při zadržení jednoho z mužů. Ten byl obviněn pouze z výtržnictví. To Goetze velmi naštvalo. Navíc ostatní agresoři uprchli.
Bernhard, poháněn hněvem, si zažádal o povolení ke skrytému nošení zbraně. Tvrdil, že je vlastně snadný terč. Kvůli práci u sebe běžně nosil cenné vybavení a velké částky v hotovosti. Jeho žádost byla pro nedostatečné zdůvodnění zamítnuta. To ho ale nezastavilo. O několik měsíců později si během cesty na Floridu koupil pětiranný revolver Smith and Wesson Bodyguard ráže 38. A právě tato neregistrovaná zbraň byla použita ke střelbě v metru o tři roky později.
Střelba v metru
Goetz po střelbě v metru tvrdil, že ho skupinka pěti mužů zahnala do kouta a požadovali po něm peníze. Svědectví se ale liší. Někteří lidé tvrdili, že začal na zloděje pálit, aniž by na něho vztáhli ruku. Ať tak či onak, Bernhard se dal poté ihned na útěk. Po chvíli ho zastavil zaměstnanec metra s dotazem, zda je policista a má pro tuto zbraň povolení. Bernhard místo odpovědi skočil do kolejiště a proběhl tunely až ke stanici Chambers Street.
Chvíli pobyl doma, pak si pronajal auto a odjel do Vermontu. Několik dní se pohyboval po Nové Anglii, bydlel v motelech a platil v hotovosti. V New Yorku mezitím probíhalo intenzivní pátrání po jeho osobě. Nakonec se přihlásil sám na policejní stanici v Concordu v New Hampshire. "Jsem osoba, kterou hledají v New Yorku," řekl.
Po zatčení poskytl policistům dvouhodinový rozhovor, který byl natáčený na video. Popsal, jak ho přepadli poprvé a vyjádřil také přání, že kdyby mohl, střílel by znova, aby se jim pomstil za příkoří, jenž mu způsobili. Byl odsouzen k osmiměsíčnímu vězení.
Stala se z něho celebrita
Po propuštění se z Goetze stal, tak trochu, národní hrdina. Podporovali ho zejména lidé, kteří poukazovali na neschopnost policie ochránit slušné občany. Bylo tak možné často vidět na autech samolepky vyjadřující podporu Bernhardovi. Zřejmě se ale bezpečnostní složky trošku chytily za nos, neboť statisticky od roku 1990 v New Yorku klesla kriminalita opravdu významně.
Bernhard Goetz žije stále ve svém bytě na Union Square, avšak svůj volný čas netráví již střílením po zlodějích, nýbrž krmením veverek v parku a obhajováním legalizace marihuany.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: 1984 New York City Subway shooting
Allthatsinteresting.com: The Story Of Bernhard Goetz - The Mugging Victim Turned New York's Subway Vigilante