Když 11. září 2001 zahalil kouř jižní věž Světového obchodního centra, ozval se na schodišti plném vyděšených lidí hlas z megafonu, který začal zpívat "God Bless America". Patřil vedoucímu ostrahy banky Morgan Stanley, Ricku Rescorlovi, který se tímto způsobem snažil upoutat pozornost lidí a dostat je do bezpečí.
Válečný hrdina z Vietnamu úspěšně evakuoval téměř každého zaměstnance finančního institutu z bortící se věže, čímž zachránil okolo 2 700 životů. On sám se pak znovu vrátil do hořícího inferna a jal se z něho vytahovat další nevinné oběti teroristického útoku. Za to však zaplatil tu nejvyšší cenu.
Hrdinství Ricka Rescorly
Rick ten den pracoval ve 44. patře jižní věže. Pohled na letadlo narážející do dvojčete, severní věže, ho sice nenechal chladným, zároveň se ale tím nenechal strhnout. Panika nebyla v tuto chvíli na místě. Ignoroval rozkazy z reproduktorů, které doporučovaly, aby se každý okamžitě ukryl. Místo toho začal ven vyvádět zaměstnance banky. Měl přeci na starost jako vedoucí ochranky jejich bezpečí.
Všichni z ochranky budovy přesně věděli, co mají v případě nebezpečí dělat, Rescorla je totiž dvakrát ročně školil v programu nouzové evakuace. Když viděla Rickova žena v televizi, co se stalo, ihned mu zavolala do práce. Telefon zvedl jeho kolega. Ujistil ji, že je její muž v pořádku, jen má teď plné ruce práce. Zpočátku šlo vše hladce, když ale i do jižní věže narazilo letadlo, bylo nutné jednat ještě rychleji. Rick začal do megafonu zpívat velšskou píseň Men of Harlech, kterou kdysi uklidňoval své muže ve Vietnamu. Během toho stihl ještě zavolat své ženě: "Neplakej, jsem v pořádku. Jen musím ty lidi dostat v bezpečí ven. Pokud by se mi ale přeci jen něco stalo, věz, že jsi můj život učinila dokonalým," řekl.
Když byli všichni zaměstnanci banky mimo ohrožení života, vrátil se Rescorla zpět, aby dostal do bezpečí další osoby. Naposledy ho viděli v desátém patře jižní věže, chvíli předtím než se zřítila. Jeho tělo se nikdy nenašlo.
Měl na výběr
"Měl na výběr," prohlásila jeho manželka Susan. "Mohl odejít, ale rozhodl se kvůli jiným zůstat." Nebylo to poprvé, kdy se Rick stal hrdinou. K britské armádě se přidal v 16 letech. Do Ameriky se přestěhoval poté, co začala válka ve Vietnamu. Jeho kamarád Daniel Hill zavzpomínal, že Rick toužil po akci, a to mu mohla splnit jen americká armáda.
V roce 1963 dokončil Rescorla základní výcvik ve Fort Dix v New Jersey. O dva roky později byl povýšen na důstojníka. Pak se stal velitelem čety, která se ocitla v jedné z nejkrvavějších bitev ve Vietnamu, v takzvaném Údolí smrti. Byla to první velká bitva mezi Američany a Vietnamci. Z bitev si Rick odnesl Purpurové srdce a Stříbrnou hvězdu. Po návratu do Ameriky dostal také oficiální občanství. Vystudoval práva a oženil se. Pak se začal angažovat v bezpečnostních službách.
Prezidentská občanská medaile
Rick neměl být 11. září původně v práci. Vzdal se dovolené, aby si jeho kolega mohl vzít volno. Kdyby se tak nestalo, mohl ještě žít. V roce 2019 obdržel posmrtně Prezidentskou občanskou medaili. A zaslouženě. Kdyby neobětoval sám sebe, ten den by zemřelo velké množství lidí. Lepší příklad hrdinství snad ani neexistuje.
Zdroje informací:
Wikipedia.prg: Rick Rescorla
Allthatsinteresting.com: The Heroic Story Of Rick Rescorla - And How He Made The Ultimate Sacrifice To Save Thousands On 9/11