Chemik, který objevil LSD: Albert Hofmann zkoušel účinky drogy na sám na sobě, nazval ji ale svým "problémovým dítětem"

Albert Hofmann
Zdroj: Wikimedia Commons, Philip H. Bailey, CC BY-SA 2.5

V roce 1938 se podařilo švýcarskému chemikovi Albertu Hofmannovi syntetizovat účinné látky v námelu, houbě, která běžně roste na obilí. Snažil se vytvořit stimulant krevního oběhu a dýchání. Jenomže místo toho, čirou náhodou, objevil diethylamid kyseliny lysergové, který je obecně známý pod zkratkou LSD.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 09. 01. 2025 16:00

Drogu poprvé, poněkud náhodně, požil v roce 1943. Brzy si ale sám Albert Hofmann "naordinoval" 250 mikrogramů, s čímž se pojí další zajímavé události. Hofmann se z práce vydal na kole domů, naštěstí za doprovodu svého asistenta To, co při své psychedelické jízdě poté zažil, bylo natolik sugestivní a zásadní, že se od té doby začal 19. duben slavit jako Den jízdních kol. K jeho dubnové jízdě se ještě později vrátíme...

Zářná kariéra mladého chemika Alberta Hofmanna

Albert se narodil 11. ledna 1906 ve švýcarském Badenu rodičům Adolfovi a Elisabeth Hofmannovým. Přestože byl vychován jako protestant, už v dětství ho velmi fascinovala mystika. Cítil se také být hluboce spojený s přírodou. To se poté rozvinulo v silnou touhu porozumět světu a tomu, z čeho je stvořen.

V roce 1926 se tak zapsal na studium chemie na curyšské univerzitě. Jeho specializací byly chemické procesy v rostlinách a zvířatech. Promoval o tři roky později. Doktorát získal v pouhých třiadvaceti letech. Jeho prvním zaměstnavatelem se staly laboratoře Sandoz, které sídlily v Basileji. Prováděl se tam farmaceuticko-chemický výzkum, v němž Hofmanna nejvíce zaujala izolace a čištění účinných látek v léčivých rostlinách a jejich následná chemická modifikace. A právě tehdy se rozhodl studovat námel a jeho deriváty, což ho dovedlo k objevení LSD.

Psychedelické účinky LSD

Albert Hofmann provedl úspěšnou syntetizaci LSD z derivátů kyseliny lysergové, stavebního kamene námelu, přesně 16. listopadu 1938. Povedlo se mu to na pětadvacátý pokus. Výsledek však nebylo možné testovat na zvířatech. Vyvolával u nich neklid. Na dlouhých pět let tak bylo LSD uloženo k ledu. Pak se na tuto sloučeninu Hofmann znovu zaměřil a náhodně ji požil, což vedlo o odhalení jejích halucinogenních vlastností.

Ve své autobiografii z roku 1979 s názvem LSD, My Problem Child, uvedl, že nejprve pocítil neklid spojený s mírnou závratí. Doma si pak musel lehnout, neboť ho přepadla "nepříjemná opilost". Jakmile zavřel oči, začal vnímat proud nepřetržitých fantastických obrazů, mimořádných tvarů a s intenzivní, kaleidoskopickou hrou barev. Po dvou hodinách tento stav pominul. O tři dny později se rozhodl, že si to zopakuje. Jenomže tentokrát to bylo mnohem horší.

Hororová jízda na kole a budoucí experimenty

S 250 mikrogramy LSD v těle zažil Albert Hofmann vskutku děsivou jízdu na kole. Dostavila se úzkost i paranoia. Bál se, že se zblázní nebo umře. Viděl děsivá stvoření a měl pocit, jako by ho posedly temné bytosti. Byl v takovém stavu, že požádal svého asistenta, zda by si trochu nenadešel a nedoprovodil ho domů. Vše okolo sebe viděl jako v zakřiveném zrcadle. Navíc nabyl dojmu, že se nemůže pohnout. Doma se jeho "trip" změnil v to, co už dobře znal. Fantastické obrazy, kruhy, spirály, exploze barevných fontán. Každý zvuk byl živý obraz s vlastní konzistentní formou a barvou.

V následujících letech byla droga používána při různých experimentech na duševně chorých pacientech či vojácích americké armády. Nakonec se ale z LSD stala "rekreační zábava" kontrakulturního hnutí šedesátých let. V roce 1968 byla ale vládou Spojených států oficiálně zakázána. Sám Hofmann prý LSD užil asi stokrát. Cítil, že by látka mohla lidem pomoci pochopit naše místo v přírodním a duchovním světě. Byl si ale vědom jejích negativ, prosazoval tedy pouze její kontrolované užívání.

Albert Hofmann zemřel v roce 2008 v úctyhodných 102 letech. Jeho odkaz však žije dál, a to nejen o Dni jízdních kol.

Zdroje informací:
Wikipedia.org: Albert Hofmann
Allthatsinteresting.com: The Trippy History Of Albert Hofmann, Bicycle Day, And The Invention of LSD

Jak jíst v padesáti, abyste si jídlo užívaly a nepřibíraly: Rady oblíbených gurmánek Dity a Karolíny

Jak jíst v padesáti, abyste si jídlo užívaly a nepřibíraly: Rady oblíbených gurmánek Dity a Karolíny

Související články

Další články