Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (67) v rozhovoru pro magazín Lifee.cz otevřeně promluvil o největších strašácích české gastronomie. Přiznává, že oboru se citelně dotýká aktuální zdražování, ale také zoufalý nedostatek pracovních sil, přičemž stávající zaměstnanci nehodlají v kuchyni trávit více hodin nad rámec svých povinností. Zajímavostí jsou také módní výstřelky - černé rondony - které Pohlreich hodnotí jako nepříliš dobrou alternativu k těm klasickým bílým.
Šéfkuchař Zdeněk Pohlreich (67), někdejší hvězda pořadu Ano, šéfe!, zavítal na velkou tiskovou konferenci televize Prima k aktuálnímu podzimnímu schématu. Otázce na jeho současné působení na televizní obrazovce se ale úspěšně vyhýbal. "Přiblížit vám to bohužel nemůžu, ale docela dobře se může stát, že třeba příští rok lidé znovu uvidí něco, co mají rádi," naznačil populární gastrošéf.
Zdeněk Pohlreich o nešvarech české gastronomie
Zdeněk Pohlreich říká, že v osobním životě je vše při starém, vrásky mu ale dělá současná atmosféra v české gastronomii. Situace podle něj zdaleka není růžová. "Naše podnikání v Imperialu funguje docela dobře, ale provozně je to samozřejmě o malinko složitější, než to bylo dřív. My to přežijeme, nějak uválčíme," říká šéfkuchař se svraštěným čelem. "Je to pochopitelně dáno zdražováním – provoz byznysu je čím dál dražší. Ale to, co gastronomii ohrožuje úplně nejvíc, to je tragický nedostatek pracovní síly," míní Pohlreich.
Lidem se nechce chodit do práce
Nedostatek šikovného personálu je podle něj daný odlivem lidí do jiných oborů. "Mám pocit, že to možná bude důsledek pandemie covidu, kdy si lidé našli jinou kariéru. Myslím, že to souvisí také s tím, že strašně stoupá kvalita závodního stravování, kde kuchaři mohou pracovat od pondělka do pátku. Je to pro ně jednodušší," překvapuje známý šéfkuchař. "A když pracují v soukromé firmě, tak za to navíc dostanou lépe zaplaceno."
Zdeněk Pohlreich naráží také na střídání generací na pracovních postech. Mladí lidé mají jiné představy o svém pracovním životě. "Je fakt, že společenská atmosféra nebo kultura toho, jak by lidé chtěli žít, se s tradiční gastronomií příliš nepotkává. Dneska každý balancuje život, nikomu se nechce do práce, nedej Bože být tam do noci," pojmenoval Pohlreich mladou generaci."Myslím, že jsme strašně, ale strašně líní. Ale dokud to situace umožňuje, tak já se nedivím, že toho lidé využívají a zneužívají."
Zdeněk Pohlreich v kuchyni nesnáší módní výstřelky
Pokud jsou mladí v něčem přeborníci, je to podle Zdeňka Pohlreicha móda. Ne vždy se to ale setkává s představami tradičního odívání do kuchyně. "Teď jsou v módě různé věci. Zkoušely se například černé rondony, ale na tohle já si nepotrpím. Já si pořád ještě myslím, že kuchař má být v bílé a vyžaduji to také v našem podniku. Je to prostě klasika," postěžoval si Pohlreich, který sám módě v osobním životě holduje. Oblíbil si například známého japonského návrháře.
"Černá mi nepřijde dost čistá. Bílá evokuje čistotu, proto ji mám v kuchyni rád. Kuchař je poloviční lékař. Barvu bychom na to měli, zbytek snad také," zamýšlí se. "Čeští kuchaři jsou v práci kolikrát lépe oblečení než v civilu," podotýká Pohlreich.
Na fotografie nejzajímavějších outfitů šéfkuchaře Zdeňka Pohlreicha, který propadl kouzlu známého japonského návrháře, se můžete podívat v naší fotogalerii.