Dalibor Janda nás pozval na svou zahrádku: Pěstuje melouny a prozradil, jak bojuje s plísní okurek

Redaktorka Šárka je také zahradnice, takže ji zajímalo, jak dosahuje Dalibor Janda takových pěstitelských úspěchů.Rajčátka rostou až do nebe.Okurky mají na listech plíseň, ale Dalibor Janda ví, jak s ní zatočit.Recept na pěstování melounů: zasazené jsou v nádobách a plazí se po zemi pokryté černou fólií.+ 9 fotek+ 10 fotek

Zpěvák Dalibor Janda (71) uvítal magazín Lifee.cz na své zahradě, která je opravdu rozlehlá a nenásilně rozdělená na tři části. Na jedné pěstuje Hurikán s manželkou a dcerou rajčata, salátové okurky, papriky, ale také melouny. Druhá část je okrasná a na třetí najdete nádhernou loučku se vzrostlými stromy. Podívejte se, co vše už Janda letos vypěstoval a jaké má zaručené tipy na hnojení. 

Šárka Schmidtová
Šárka Schmidtová 26. 07. 2024 09:00

Málokdo ví, že je zpěvák Dalibor Janda nadšeným pěstitelem zeleniny, kterou v létě rádi vidíme na talíři. Bývá ale poměrně drahá a také nechutná tak, jako ta z vlastní zahrádky. Držitel tří Zlatých slavíků nicméně dobře ví, jak ji pěstovat, aby sklidil bohatou a lahodnou úrodu.

Magazín Lifee přijel na návštěvu právě v době, kdy rajská jablka, papriky a okurky dozrávají. „Ochutnejte!“ nabídl nám červeňoučké rajčátko. Na jazyku se jen rozplývalo!

Plíseň na okurkách neřeším!

Tak nádhernou zahradu jsem už dlouho neviděla!
Tak žhavé to nebude. Já jsem takový kutil, vždycky říkám: „Na Daliborově dvorku…“ Takže rozhlédni se kolem sebe, tady je dvorek.

Stojíme u okurek a já mám zásadní otázku: Co děláš s okurkovou plísní na listech?
Nechávám ji být. Nechci okurky stříkat, nepřipustím žádnou chemii. Plíseň plodům nevadí, vadí samozřejmě listům. Když už je jí moc, musím zakročit, a ty, co už jsou hodně špatné, olámu. Rostlina automaticky vyráží z hlavního stvolu nové listy, kolikrát úplně jinde, a dokonce udělá květ. A jak vidíš, okurek je spousta, takže žádný problém.


Právě že okurek je spousta a jsou veliké, kdy jsi je sel? Rovnou do půdy, nebo jsi je rozpěstovával doma?
Kdepak, od jednoho pěstitele jsem si koupil malé sazeničky a do země jsem je dával malinko dřív než po zmrzlých, protože už bylo teplo. Můžeš vidět, že vyhání další šlahouny. To je právě tím, že nemocné listy olámu, vezmu jich klidně i dvacet, a okurka roste dál.

Okurkový salát podle Dalibora Jandy

Ty jsi mi říkal nějaký zajímavý recept na salátové okurky. Mně přijdou nějak moc přerostlé…
A to je právě dobře! Protože pak jsou jadýrka trochu nakyslá, a když děláš salát, stačí do něj dát citronovou šťávu a cukr, protože už v sobě kyselinu má. Okurky dost často bývají mdlé, člověk pak salát přislazuje a přikyseluje a pořád to není ono…

Takže tyhle tvoje veliké okurky opravdu nejsou přerostlé?
Kdepak, jsou tak akorát. Akorát na ten můj okurkový salát.

A nemohou být hořké?
Někdo mi právě napsal na Facebook, že musí být určitě hořké, ale to není pravda. Nahořklý může být i malý okureček, to je otázka druhu. A také toho, jak okurky rostou – když rostou pomalu, tak jsou pak většinou hořké.

Třináct melounů je rekord

Máš také krásná rajčátka. Můžu ochutnat?
Samozřejmě, my je máme na jídlo! Tady jsou vajíčka, tady větší rajčata…

Rostou ti až do nebe, jak tak koukám. Hnojíš je?
Hnojím, krystalickým hnojivem ke kořenům. Ale speciálním, ne takovým, které se běžně prodává. Vozím si ho z Boskovic od jednoho pěstitele. A také používám substrát, který je profesionální, lze ho koupit v šedesátilitrových pytlích a je to rašelina namíchaná s půdou. Když totiž použijete klasický zahradní substrát, rajčatům se nedaří úplně nejlíp.

A rozhodně nesmí chybět ani papriky, že?
Ty teprve rostou, ještě nejsou moc veliké. Většinou jen do pěti centimetrů. Jen dvě, jak koukám, jsou větší. Pěstuji je totiž letos ze semínek a není to úplně ono. Když člověk nemá skleník a vyrábí si sazeničky za oknem, tak je to trochu problém.

Ovšem tvojí specialitou jsou melouny!
Letos jich vyrostlo už třináct, to je rekord, můžeme se na ně podívat – jsou ve velikostech od nejmenšího po největší. Poprvé mám meloun Galia, takový ten žlutý, jeden už jsme načali, a ještě musí dozrát. Máme na zahradě i hroznové víno, ale nesklízíme ho, necháváme ho ptáčkům.

Na zahrádku plnou chutného ovoce a zeleniny ručně vypěstované Daliborem Jandou se můžete podívat do galerie. Brzy se na Lifee.cz také můžete těšit na reportáž z další části zahrady.

Související články

Další články