Děsivé svědectví v dopise z Osvětimi: Po kremaci zbylo z každého vězně jen 640 gramů popela

dopis
Zdroj: freepik.com

Poprvé na dopis narazil německý postgraduální student, který se zúčastnil v roce 1980 vykopávek v oblasti okolo koncentračního tábora Osvětim. Jeho poselství ale rozluštil až o tři desítky let později ruský historik Pavel Polian...

Kamil Šivák
Kamil Šivák 24. 04. 2025 16:00

Řeč je o dopise, jehož autorem byl řecký Žid Marcel Nadjari, jenž v něm popsal své působení v sonderkommandu, které, mimo jiné, komentoval slovy: „Pokud si přečtete o věcech, které jsme udělali, řeknete si, jak jsme to mohli svým spoluobčanům udělat.“

Práce v sonderkommandu nebyla dobrovolná

Sonderkommando bylo určeno pro vybrané židovské vězně, kteří byli relativně zdraví a v mladém věku. Jejich úkolem bylo likvidovat mrtvoly z plynových komor. Kromě toho měli nové příchozí pozdravit, aby je „uklidnili“, a nasměrovat je do sprch. Po zplynováni sebrali z jejich oblečení všechny cennosti a vytrhali jim zlaté zuby.

Každý v komandu pracoval z vlastních pohnutek. Jedni, aby oddálili vlastní smrt a přišli si na lepší jídlo. Druzí si mysleli, že budou moci zachránit své blízké. Ať už byly jejich pohnutky jakékoli, odmítnutí nástupu či nesplnění rozkazu se rovnalo okamžité popravě.

640 gramů popela

Osoby, kterým byla vyměřena smrt v plynové komoře, naháněli nacisté dovnitř pomocí bičů. Snažili se jich tam vtlačit, co nejvíce to šlo. Po půlhodině přišlo na řadu sonderkommando. Mrtvoly lidí, kteří se „provinili“ jen svým původem, byly vyneseny do výtahu, který je vyvezl do místnosti s kremačními pecemi. Nepoužívalo se žádné palivo, těla hořela jen z tukových zásob.

Každý pak skončil jako „640 gramů popela“. Nadjari tam denně zažíval věci, které by ho nenapadly ani v té nejhorší noční můře. Častokrát tak zvažoval, že dobrovolně vejde s ostatními do komory.

Svědectví pro budoucí generace místo pomsty

Nadjari se rozhodl zůstat naživu kvůli tomu, že ho poháněla naděje na budoucí pomstu. Přišel o rodiče i sestru. To se mu nakonec nesplnilo. Po osvobození emigroval v roce 1951 do Ameriky, kde až do své smrti pracoval jako krejčí. Tím, že svůj dopis uschoval, zanechal svědectví pro budoucí generace, které by mělo sloužit také jako varování. Nic podobného by se nemělo už nikdy opakovat.

Wikipedia.org: Osvětim
Allthatsinteresting.com:True Horrors Of Auschwitz Revealed By Prisoner's Buried Letter Found At Nazi Camp

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Vít Olmer a Simona Chytrová jsou spolu 38 let: Sblížili se v Moskvě a syna Vítka počali při natáčení Tankového praporu

Související články

Další články