Dramatický únos letadla v Karlových Varech: Bandě mladíků velel milovník extrémních praktik Jiří Galásek

Iljušin IL 14
Zdroj: Wikimedia Commons, Fortepan — ID 146, CC BY-SA 3.0

Komunistický režim vyvolal v mnoha lidech, zejména mladých, touhu po svobodě, kterou ale mohli získat pouze emigrací do demokratické země. Většinou šlo o nelegální přechod přes hranice. Před 54 lety se ale skupinka lidí rozhodla na to jít radikálnějším způsobem. K lepším zítřkům jim měl dopomoci únos letadla.

Kamil Šivák
Kamil Šivák 08. 06. 2024 16:00

Parta osmi lidí si celou akci naplánovala na dopoledne, 8. června 1970. Iljušin Il 14 měl tehdy namířeno z Karlových Varů do Prahy. Oni však chtěli místo do hlavního města do západoněmeckého Norimberku. Jak to celé probíhalo?

Západ, nebo smrt!

Dnes by něco takového nebylo možné, ale před 54 lety byla bezpečnost na letištích velmi chabá. Skupinka únosců tak v naprostém klidu přenesla na palubu letounu pět pistolí, šroubovák a nůž. O svých záměrech dali cestujícím i posádce vědět téměř ihned. "Seděla jsem na zadním sedadle a asi po deseti minutách se do uličky před dveře od východu postavil neznámý mladík a zvolal: Ani hnout, jasný?! V ruce držel pistoli a mířil s ní do přední části letadla," uvedla pro deník Pravda, jenž o incidentu informoval, jedna z pasažérek, Jindřiška Hotmarová.

Své k tomu řekl i pilot Miloslav Přikryl. "Slyšel jsem za sebou nějaký pohyb a kapitána, jak v zadní části kabiny k někomu hovoří asi v tom smyslu jako: Co blázníte, chlapci? Pak už jen zaznělo: Buď poletíme na západ, nebo celou posádku postřílím, je mi všechno jedno! Dokonce mi sahali do řízení. Naštěstí jsem neznámému odrazil ruku z kniplu. Řekl jsem mu co blázní, že to spadne. Letadlo se totiž prudce naklonilo."

Soudili je v Německu

Všem spadl kámen ze srdce až po přistání v Německé spolkové republice. Cestující s posádkou se vrátili domů ještě téhož dne. Únosci sice byli konečně ve svobodné zemi, jen je od vysněného života nyní dělily mříže vězení. Hlavní tři iniciátoři - Galásek, Čihák a Procházka - dostali 2 a půl roku, ostatní vyvázli z kratšími podmíněnými tresty.

Fascinoval ho Adolf Hitler?

Následující hodnocení, údajně "nejvýkonnějšího člena bandy" Jiřího Galáska, je nutno brát s notným nadhledem, neboť článek v novinách musel korespondovat s dobovou politikou. Nicméně bylo možné se o něm dočíst, že pracoval v Geologickém průzkumu a byl již osmnáctkrát trestně stíhán.

Dále o něm Rudé Právo napsalo, že se u něho v bytě našly velmi podivné věci. Třeba důtky, karabáč, narkotika, obrázky Hitlera, wehrmachtu či amerických vojáků, kde si poznamenal následující: Ať jsme vrazi, jen když jsme Američané. Bylo na tom něco pravdy?

Zdroje informací:
Karlovarský.deník.cz: Z Archivů - Před padesáti lety se v Plzni vyšetřoval únos letadla
Blesk.cz: Osm ozbrojených mladých lidí emigrovalo z ČSSR v uneseném letadle - V Německu je čekalo vězení

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Jak obléknout velká prsa, abyste nevypadala vulgárně? Stylistka prozrazuje tipy na materiály, střihy i kouzlo vertikální linie

Související články

Další články