Josef Mengele měl během svého působení v Osvětimi největší zájem o dvojčata. Fascinovala ho až chorobným způsobem. A když se mu nějaká dostala do spárů, čekaly je zvrácené lékařské pokusy. Stejně jako děti Hani Schick, která o těchto hrůzách později podala smutné svědectví.
Hani Schick byla spolu se svým manželem a třemi dětmi zatčena koncem května 1944 v maďarské župě Szatmár. A jako stovky tisíc dalších Židů byla deportována do nechvalně proslulého koncentračního tábora Osvětim.
Josef Mengele a dvojčata
Hani nebyla, jako zázrakem, ihned po příjezdu usmrcena. Josef Mengele rozhodl, že nebude poslána do plynové komory. Zřejmě proto, že byla matkou ročních dvojčat Joseho a Hedie. „Když jsme vystoupili z nákladního auta, držela jsem dvojčata v náručí. Můj tehdy pětiletý syn Otto stál vedle mně. Mengele si nás ihned všiml a začal se vyptávat. Zajímal ho i Otto, protože uměl dobře německy,” zavzpomínala po letech Schick.
„Zeptal se, kolik mu je let. Když jsem mu řekla, že pět, nařídil, aby i jeho nechali u mě. Nesměli jsme však zůstat s mým manželem. Ten den jsem ho viděla naposledy,” dodala. Po selekci jí bylo přiděleno číslo A-7043 a spolu s dětmi byla odeslána na blok 22, kde pobývala dvojčata určena na pokusy. Samotný Mengele na ni působil jako elegantní úředník, který se nikdy neukazoval bez jezdeckého bičíku. Z jeho očí ale sršel sadismus. Když se blížil k bloku 22, všichni začali nervózně šeptat: „Mengele je tady...”
Noční můra v koncentračním táboře Osvětim
Jelikož bylo v bloku 22 mnoho nemocných žen, prováděly se tam pravidelné selekce. „Stále slyším nářek těch žen,” pokračovala Hani. A dodává že přítomen byl pouze Josef Mengele. „Mnohdy to byly mladé a krásné dívky, které ho prosily o to, aby je nechal žít. Nedokážu říct, kolik takových výběrů Mengele udělal, myslím ale, že k nám chodil minimálně jednou týdně.”
Přežila Osvětim
Hani ani nedokázala spočítat na prstech ruky kolikrát jí hrozilo zplynování. Josef Mengele byl k tomu mnohokrát rozhodnutý, jeho názor však vždy nějakým způsobem změnil jeden vězeňský lékař. Poukazoval na to, že je velmi dobrou matkou.
O něco později je ale přeložili do jiného bloku. „Za Mengeleho přítomnosti jsme byli zváženi a odebrali nám krev. Jose přišel o 200 mililitrů. Následující den zemřel. O 11 dní později potkalo totéž mou dceru. Jose mi zemřel v náručí, Hedie na jiném bloku a sama...” uzavírá smutnou vzpomínku Hani. Osvobození tábora se dožila pouze s Ottou. Sice se nestal předmětem experimentů, o dva týdny později ale podlehl hepatitidě.
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Osvětim
Wielkahistoria.pl: Relacja matki, której dzieci padły ofiarą eksperymentów doktora Mengele. "Można było rozpoznać, że to sadysta"