V roce 1726 se v Anglii nemluvilo o nikom jiném než o Mary Toft, ženě, která tvrdila, že rodí králíky. Přesvědčila o tom nejlepší vědce a lékaře své doby, ale také samotného krále Jiřího I. Jak to dokázala? A co za tím ve skutečnosti bylo?
Mary se narodila okolo roku 1701 ve velmi chudé rodině v britském městečku Godalming. V devatenácti letech se provdala za Joshuu Tofta a měli spolu tři děti: Anne, Mary a Jamese. Počtvrté se na nich neusmálo štěstí a Mary potratila. Aspoň se to říkalo...
Kočka bez života
S Maryinym potratem to prý bylo úplně jinak. Údajně měla 27. září 1726 porodit něco, co silně připomínalo část mrtvé kočky. Asistovala jí u toho sousedka i tchyně. Ženy si nevěděly rady, a tak přivolaly na pomoc porodníka Johna Howarda. Ten byl k celému případu nejprve, a zcela pochopitelně, skeptický. Následující noc však měl Mary pomoci porodit další zvířecí část. Příští měsíc porodila hlavu králíka a několik kočičích končetin. A aby toho nebylo málo, jednoho dne z ní prý vyšlo až devět mrtvých mláďat ušatého býložravce. Šlo snad o nějaké zvrácené puzzle?
Ač se celá situace příčila zdravému rozumu, Howard neváhal a rozeslal dopisy vědcům i královu sekretáři, aby je zpravil o tomto “úžasném” zázraku. Nejvíce tato senzace zaujala krále Jiřího I., který k Mary vyslal dva muže. Jedním z nich byl švýcarský chirurg Nathaniel St. André. Ten se po příjezdu dozvěděl, že Mary porodila již patnáctého králíka...
Žena rodící králíky
Z Mary se díky neobvyklým porodům stala celebrita, a to znamenalo, že se dostala pod drobnohled. Howard ji za tímto účelem přesunul do Guildfordu, kde rodičku podrobil zevrubnému zkoumání. Rozrostl se i její fanklub. Vždyť i samotný švýcarský lékař Nathaniel St. André byl přítomen porodu dalšího králičího mláděte. Když na mrtvém plodu provedl pitvu, zjistil, že není plně vyvinut. Proto ani jeden z podivných potomků nepřežil. Přesto nepochyboval o tom, že vznikl v Maryině lůnu.
Nathaniel St. André posbíral několik vzorků a upaloval zpět do Londýna za králem. Tomu to ale začalo připadat trošku podezřelé. Vyslal proto za ženou ještě německého lékaře Cyriacuse Ahlerse. I on byl svědkem několika neobvyklých porodů, ale stále se zdráhal uvěřit. Provedl další pitvu, která přinesla velmi zajímavý výsledek. V žaludku králíka byly nalezeny zbytky kukuřice a slámy. To vylučovalo možnost, že je Mary porodila.
Pravda ženě rodící králíky
Nathaniel St. André byl Ahlersovými závěry upřímně zděšen. V sázce byla jeho dobrá pověst. Rozhodl se Mary převézt do Londýna, kde ji začali studovat další renomovaní lékaři. Někteří tomu věřili, jiní zase ne. Věci nabraly spád, když jednoho dne Mary už neporodila nic. Následně prodělala záchvat, během něhož opakovaně ztrácela vědomí. Zdálo se, že trpí jakousi infekcí. Bylo to ale jen pouhé divadlo, protože 4. prosince 1726 byl spatřen vrátný, jak nese do jejího pokoje malého králíka.
Podvod byl konečně odhalen. Politik Thomas Onslow navíc zjistil, že Mariin manžel Joshua, měl na starosti nákup mláďat. Do Londýna byl povolán smírčí soudce, aby z Mary vymámil přiznání. Ta k tomu ale nebyla zpočátku vůbec nakloněna. Zabrala až výhrůžka velmi bolestivou operací, která by odhalila, v čem se Mary liší od jiných žen. Byla obviněna z podvodu a poslána do vězení Bridewell. Lékaři, kteří jí uvěřili, byli zase vystaveni veřejnému výsměchu. Nejhůře ale dopadl André. Přišel o všechny pacienty a zemřel v naprosté chudobě. Mary se po propuštění vrátila domů, kde porodila další dceru Elizabeth. A už bez králíků či jiných zvířat...
Zdroje informací:
Wikipedia.org: Mary Toft
Historicmysteries.com: Medical miracle or total fraud: did Mary Toft give birth to rabbits?